close
دانلود آهنگ جدید
واشنگتن پست: حل پرونده رضائيان به اعتماد سازي کمک مي کند

واشنگتن پست: حل پرونده رضائيان به اعتماد سازي کمک مي کند

پیغام مدیر
| به وب سایت مجله اینترنتی پرستو خوش آمدید | شما می توانید برای استفاده از امکانات بیشتر در وب سایت ما عضو شوید | برای نویسندگی در سایت با ما تماس بگیرید |

دانلود نسخه جدید پوسته ایران موزیک مخصوص وردپرسدانلود افزونه Yoast SEO Premium 7.6.1

دانلود افزونه Yoast SEO Premium 7.6.1

دانلود نرم افزار مشاهده شبکه های ماهواره ای برای اندروید

تبلیغات

واشنگتن پست: حل پرونده رضائيان به اعتماد سازي کمک مي کند

تاریخ انتشار : 22 / 08 / 1394
واشنگتن پست: حل پرونده رضائيان به اعتماد سازي کمک مي کند
مجله اينترنتي پرستو
واشنگتن پست نوشت پائولو جنتیلونی وزیر امور خارجه ایتالیا اعلام کرد کشورش موضوع جیسون رضائیان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست را در دیدار روز شنبه اش در رم با حسن روحانی رئیس جمهور ایران مطرح خواهد کرد. او گفت حل و فصل این موضوع می تواند به اعتماد سازی در بحبوحه دست یابی به توافق هسته ای با قدرت های جهانی کمک کند.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به قلم آنتونی فایولا نوشت: رضائیان بیش از یک سال است که در ایران زندانی است و اخیرا به اتهام جاسوسی و اتهامات دیگر مجرم شناخته شد.

این در حالی است که مقامات واشنگتن پست و دیگر گروه های رسانه ای می گویند او بی گناه است و تنها به عنوان یک خبرنگار فعالیت می کرد. ایران همچنین اخیرا سیامک نمازی تبعه ایرانی-آمریکایی مستقر در دبی را بازداشت کرد. بدین ترتیب، شمار آمریکایی هایی دارای تابعیت دو گانه که در ایران زندانی هستند به چهار تن رسیده است.

جنتیلونی در مصاحبه ای طولانی با واشنگتن پست اعلام کرد او تقریبا موضوع بازداشت جیسون رضائیان را با مقامات ایرانی مطرح کرده است. او گفت مقامات ایتالیایی بار دیگر این موضوع را با روحانی مطرح خواهند کرد، کسی که قرار است به عنوان رئیس جمهور ایران نخستین سفر خود را به اروپا انجام دهد.

روحانی همچنین قرار است با متئو رنتسی نخست وزیر ایتالیا دیدار کند و همکاری های اقتصادی در صدر دستور کار سفر روحانی به ایتالیا قرار دارد. در سفری که نشانه پایان انزوای اقتصادی ایران از غرب است، روحانی همچنین قرار است با پاپ فرانسیس دیدار کند و سپس می خواهد به فرانسه برود.

شرکت های ایتالیایی و دیگر شرکت های اروپایی در آستانه برداشته شدن تحریم های بین المللی در سال آینده به عنوان بخشی از توافق هسته ای با هدف محدود کردن و نظارت سخت گیرانه بر برنامه هسته ای ایران، در تلاش برای ورود به ایران هستند.

جنتیلونی اعلام کرد ایتالیا در حال کار کردن بر روی توافق نامه های اقتصادی با ایران است اما این گونه فعالیت ها مشروط به برداشته شدن تحریم هاست. او گفت حل و فصل موضوعات بشردوستانه از جمله بازداشت رضائیان، همکاری ایران درباره سوریه برای اعتمادسازی حیاتی است. 

در ذیل به گزیده این مصاحبه پرداخته می شود.

- آیا سفر روحانی نشانه ظهور اقتصادی ایران است؟
ما مطمئنا از این حقیقت استقبال می کنیم که روحانی رئیس جمهور ایران به عنوان نخستین سفر خارجی اش پس از دست یابی به توافق هسته ای، ایتالیا را برگزیده است. و من فکر می کنم این موضوع به این حقیقت ربط دارد که ایران احساس می کند روابطی بر اساس آنچه که من آن را تمدن باستانی می نامم دارد حتی با توجه به روابط بین رم باستان و ایران می توانیم به این موضوع پی ببریم. توافق هسته ای و گشایش روابط اقتصادی با یکدیگر مرتبط هستند اما بسیار بسیار مشخص است که اگر -آن گونه که ما امیدوار هستیم و به آن باور داریم- اقدامات در مسیر درستی انجام شوند، نوعی رقابت در میان اقتصادهای غربی ایجاد خواهد شد. ما درباره بازار هشتاد میلیونی صحبت می کنیم که بسیاری از آنها تحصیل کرده هستند.

اگر دو رکن توافق هسته ای اجرایی شوند می توانیم تهدید ایران مسلح به سلاح هسته ای را از بین ببریم و چارچوبی برای روابط اقتصادی جدید ایجاد کنیم. فکر می کنم این اقدام می تواند فرصت هایی باز در بازاری خوب ایجاد کند، جایی که ایتالیایی ها از دهه هزار و نهصد و پنجاه در آن حضور داشته اند.

-آیا تحریم های اقتصادی اعمال شده علیه ایران ایتالیا را سخت تحت تأثیر قرار داده است؟
بله. نه فقط ایتالیا. دیگر کشورهای اروپایی نیز تحت تأثیر قرار گرفته اند. ما در حال حاضر در گام نخست قرار داریم. و ما هنوز در روز اجرای توافق قرار نگرفته ایم. برای رسیدن به این مرحله، آژانس بین المللی انرژی اتمی باید برخی از موضوعات خاص را تأیید کند. می دانیم که این یک روند بسیار شفاف است و سفر رئیس جمهور ایران فرصتی برای آغاز تحکیم همکاری های اقتصادی و فرهنگی خواهد بود. اما اجرای توافق به پیشرفت های آنها بستگی دارد.

- مسائل مهم احتمالی دیگر شامل چه مواردی می شوند؟
فکر می کنم آنچه که اهمیت دارد بیشتر سیاست است تا آن که به جزییات فنی ربط داشته باشد. در ایران، می دانیم که آنها در فوریه آینده انتخابات برگزار خواهند کرد و بحث های عمومی حول محور دو موضوع مرتبط خواهد بود. یکی اقتصادی و دیگری روابط با غرب و آمریکا. از این رو، فکر می کنم مشکل این موضوع یا عناصر فنی مرتبط با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیست بلکه مشکل اراده سیاسی مقاماتی است که تصمیم می گیرند توافق حاصل شده در وین به قوت خود باقی بماند یا خیر.

- چه عواملی سبب می شود اوضاع در مسیر اصلی خود قرار گیرد؟
واضح است که برخی اقدامات وجود دارند که می توانند برای اعتمادسازی بیشتر موثر باشند. کمترین کار لازم آن است که به آن چه که امضا کرده ایم احترام بگذاریم و این موضوع به اراده سیاسی بستگی دارد. اما جدا از این موضوع، عنصر دیگری نیز وجود دارد که می تواند به اعتمادسازی کند و روابط بین آمریکا و ایران یا حتی بین ایران، آمریکا و اروپا را تسهیل کند.

یک موضوع به اوضاع مرتبط با شمار خاصی از شهروندان آمریکایی محسوب می شود از جمله همکار شما جیسون رضائیان و دو یا سه آمریکایی دیگر . حل و فصل این موضوع می تواند از نقطه نظر بشردوستانه نه تنها یک گام رو به جلو محسوب شود بلکه در تسهیل روند موثر خواهد بود. کشورهای اروپایی -از جمله خود ایتالیا- در صورت امکان نه تنها می توانند این موضوع را مطرح کنند بلکه می توانند برای یافتن راه حل هایی تلاش کنند.

- آیا مقامات ایتالیایی آخر هفته موضوع جیسون رضائیان را در دیدار با مقامات ایرانی مطرح خواهند کرد؟
مطمئمنا این اتفاق رخ خواهد داد. و ما قبلا نیز چنین کاری انجام داده ایم. ما در حال مطرح کردن چنین موضوعاتی برای ایجاد یک رسوایی نیستیم بلکه تلاش می کنیم در حل این مشکل سهمی داشته باشیم. ما نه تنها به دلایل بشردوستانه در تلاش برای یافتن راه حل هستیم بلکه تلاش می کنیم فضایی مناسب ایجاد کنیم. موضوع دیگری که می تواند کمک کننده باشد برگزاری دور دوم مذاکرات درباره سوریه است.

- آیا شما از ایرانی ها خواهید خواست درباره سوریه همکاری های بیشتری انجام دهند؟
فکر می کنم ایرانی ها می توانند این ایده را بپذیرند که یک روند انتقالی احتمالی رخ دهد و دولتی متفاوت با زمان حاضر در سوریه بر سر کار آید. آنها این ایده را نپذیرفته اند اما من امیدارم در مذاکراتی بعدی مصالحه در این باره رخ دهد.

- نشانه های اخیر در این باره که تندروها در ایران در حال تشدید مواضع خود در داخل هستند را چگونه تفسیر می کنید؟
من در موقعیتی نیستم که بتوانم تحلیلی خبری ارائه کنم. اما آنچه که بدان اعتقاد قاطع دارم این است که روحانی رئیس جمهور ایران و دولت خود را به این روند متعهد کرده اند. فکر نمی کنم این روند درباره تغییر اصول جمهوری اسلامی باشد بلکه درباه پذیرش مسیری واضح در زمینه گشایش در زمینه سیاسی و اقتصادی است. این موضوع از نظر ما حیاتی است.

-آیا این فرصت وجود دارد که در صورت کاهش فشارهای اقتصادی بر ایران، تندروها قدرتمندتر شوند و خود را بار دیگر احیا کنند؟
فکر می کنم ما این سوال را برعکس مطرح کنیم. آنچه که درباره آن مطمئن هستیم آن است که مکانیزم توافق بر سر برنامه هسته ای به ما اجازه می دهد تا ببینیم آیا توافق هسته ای اجرایی نخواهد شد. ما از این موضوع اطلاع خواهیم یافت. ما اطلاعاتی در این باره به دست خواهیم آورد.

 اما قاطعانه بر این باورم که اطلاع یافتن از پیچیدگی های جامعه ایران سبب می شود به درستی عمل کنیم و هر چه روابط اقتصادی داشته باشیم این موضوع به ثبات ایران کمک خواهد کرد.

- شما از واژه تدریجی استفاده کرده اید. برنامه زمانی شما برای نشان دادن چراغ سبز برای سرمایه گذاری در ایران چیست؟
اگر آژانس بین المللی انرژی اتمی اوضاع را تأیید کند مطمئنا این روند از اوایل سال آینده آغاز خواهد شد. واقعیت این است که من به همراه مقامات بسیاری از شرکت های ایتالیایی از ایران دیدار کرده ام و تلاش های مشابهی از سوی دیگر کشورهای غربی نیز صورت گرفته است. این اقدامات نوعی کسب آمادگی برای برقراری روابط در آینده است البته در ارتباط با این حقیقت که این آینده بستگی به پیشرفت های توافق هسته ای دارد. و ایرانی ها از این موضوع به خوبی آگاه هستند.

شما امسال دو بار به ایران سفر کردید. فضای حاکم بر آنجا شبیه به چیست؟
انتظارات فراوانی درباره این حقیقت وجود دارد که توافق هسته ای می تواند سبب ایجاد فرصت های جدید شود. برای اطمینان باید گفت، نوعی ابراز همدردی با ایتالیا وجود دارد. این تنها شاخصه ایران نیست. ایتالیا هیچ گونه دستور کار پنهانی ندارد. آنها این موضوع را می دانند. ایتالیا گذشته ای استعماری در ایران ندارد. ما طی سی سال گذشته هیچ گونه منازعه ای با آنها نداشته ایم. آنها به خوبی می دانند که ما با ناتو و آمریکا هم پیمان هستیم. این چیزی است که ایرانی ها به طور کامل از آن آگاهی دارند اما این موضوع نمی تواند احساس درک دو جانبه و نزدیکی را از بین ببرد.

-این توافق بسیار بحث برانگیز بوده است به ویژه در میان برخی جمهوری خواهان در آمریکا. این موضوع بر توافق چه تأثیری می گذارد؟
فکر می کنم توافق به طور کلی پذیرفته شده است زیرا از یک سو، ما یک تهدید نظامی را از بین می بریم و از سوی دیگر پنجره های اقتصادی را باز می کنیم اگر این اقدام موثر واقع نشود ما نیز از آن اطلاع خواهیم یافت. و مکانیزم موجود آن است که از این حقیقت آگاهی یابیم که این توافق موثر واقع نخواهد شد.

منظورم این است که به بحث ها در آمریکا احترام می گذارم اما بسیار خوشحالم که در نهایت موضع باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در حمایت از توافق پذیرفته شد. می دانم که برخی می گویند اگر ایران اقتصادی قدرتمندتر داشته باشد تهدید های آن نیز بیشتر خواهد شد. اما فکر می کنم آنها با داشتن اقتصادی قدرتمندتر تمایل دارند روابطی بهتر با شرکایشان برقرار کنند.

- سعودی ها اخیرا نگرانی خود را درباره توافق هسته ای به ایتالیا اعلام کرده اند؟
بله.

- تجسم شما از اقتصاد ایران طی دو یا سه سال آینده چیست؟ آیا ایتالیا و دیگر کشورهای اروپایی مسئول مدرنیزه کردن اقتصاد ایران هستند؟
بازار ایران دیگر همانند گذشته در اختیار اروپا نخواهد بود. طی سال های گذشته، چین وارد ایران و دیگر کشورها شد و آنها کشورهایی بسیار رقابتی هستند. اما ما می دانیم که فن آوری و قابلیت های غربی بسیار اهمیت دارند.

- آخر این هفته چه توافق نامه هایی امضا خواهد شد؟
باید ببینیم چه پیش می آید زیرا همانند همیشه کارها در روزهای پایانی نهایی می شوند. آنچه که باید به صورت واضح اعلام شود این است درباره برخی موضوعات که بدان ها اشاره شد، صحبت خواهیم کرد. دو بعد متفاوت وجود دارد. برخی موضوعات مرتبط با گذشته وجود دارند. مذاکراتی بین شرکت نفت ایران و شرکت انی ایتالیا درباره برخی ادعاهای مرتبط با قراردادهای قبلی صورت گرفته است. بر اساس رژیم تحریم ها شرکت انی می تواند به جای وجوه خود نفت دریافت کند. نه پول بلکه نفت. و برخی یاداشت تفاهم ها در ارتباط با روابط دو کشور در آینده امضا خواهند شد.

 

اخبار سیاست خارجی - خبرگزاری صدا و سیما


اگر از این مطلب خوشتون اومده باشه میتونید برای بهتر شدن مطالب و همچنین پیشرفت و پایداری این مجله در آن سهیم باشید
شما فقط با پرداخت 2000 تومن میتونید در هزینه های این مجله شریک شوید


نویسنده :
تعداد بازديد : 312

ارسال نظر براي اين مطلب

نظرات شما باعث دلگرمی ما و بهتر شدن مطالب سایت می شود
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

تبلیغات

جهت سفارش کلیک کنید

به گروه تلگرام سایت ما بپیوندید به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
دانلود نسخه جدید فیلترشکن Thunder VPN 2.4.8 برای اندروید
دانلود سریال Legends of Tomorrow