روحانی: تلاش‌ ما برای کاهش فشارها، تنها افزایش ۲۰ درصدی حقوق نیست/ آزادترین دانشگاه‌های دنیا را داریم

آخرین مطالب

تبلیغات

وبمستران هوشمند

روحانی: تلاش‌ ما برای کاهش فشارها، تنها افزایش ۲۰ درصدی حقوق نیست/ آزادترین دانشگاه‌های دنیا را داریم

روحانی:
رئیس‌جمهور اظهار کرد: دانشگاه‌های ما آزادترین دانشگاه‌های دنیا از لحاظ اظهارنظر و بیان نقد هستند و فکر نمی‌کنم کشوری مانند ایران باشد که دانشجویان خیلی آزاد نظرات و انتقادات خود را مطرح کنند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در پایان سفر کاروان تدبیر و امید به استان سمنان، در نشست خبری که در ساختمان استانداری برگزار شد، با اشاره به حضور خود در مراسم گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی سمنان، گفت: دانشگاه‌های ما آزادترین دانشگاه‌های دنیا از لحاظ اظهارنظر و بیان نقد هستند و فکر نمی‌کنم کشوری مانند ایران باشد که دانشجویان خیلی آزاد نظرات و انتقادات خود را مطرح کنند.

 

وی افزود: در دولت تدبیر و امید تقریباً همۀ روزهای ۱۶ آذر با گرمی و نشاط فراوان در سراسر کشور جلسات مختلف برگزار شده و سخنرانان مختلف در این جلسات صحبت کردند. در این زمینه براساس گزارش وزارت کشور، سال گذشته ۱۲۰۰ جلسه و نشست دانشجویی در روز دانشجو برگزار شد که افتخاری برای دولت محسوب می‌شود.

 

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به پرسشی درباره برنامه‌های دولت برای کریدور شمال به جنوب، اظهار کرد: مسیر شمال به جنوب کشور از طریق استان سمنان نزدیک‌ترین مسیر است. در این زمینه دولت در سال‌های قبل طرح تأسیس آزادراه معلمان را در دستور کار خود قرار داد اما امروز اندکی از قولی که در این‌باره داده‌ایم عقب هستیم ولی براساس وعده‌ای که سازمان برنامه و بودجه داده، قرار است با تخصیص ۲۴۰ میلیارد تومان به این پروژه و سایر پروژه‌های عقب‌مانده، این تأخیر در تحقق وعده دولت جبران شود.

 

روحانی همچنین به این پرسش که آیا افزایش ۲۰ درصدی حقوق برای سال ۹۸ پاسخگوی فشارهای اقتصادی وارده به مردم خواهد بود؟ پاسخ داد: تلاش دولت برای کاهش فشارهای وارده به مردم، تنها به افزایش ۲۰ درصدی حقوق‌ها معطوف نمی‌شود بلکه اقداماتی برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاهای اساسی با تخصیص ۱۴ میلیارد دلار برای ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارائه بسته‌های حمایتی، از دیگر برنامه‌های دولت در این زمینه است.

 

رئیس‌جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: ممکن است افزایش ۲۰ درصدی حقوق‌ها برای سال ۹۸ نگرانی‌های مردم را به طور کامل برطرف نکند، اما توان دولت همین مقدار است.

 

روحانی با بیان اینکه "مشکلاتی همچون افزایش نقدینگی و افزایش نرخ ارز بر روی تورم بسیار تأثیرگذار بوده است و معتقدم اصلاح مشکل نقدینگی نیازمند اصلاح نظام بانکی است"، افزود: تلاش دولت فقط اضافه کردن ۲۰ درصد به حقوق کارکنان نیست، توان ما همین‌قدر است و منابع ما بیش از این اجازه نمی‌دهد و برای افزایش بیش از این نیازمند تحولاتی هستیم که مردم باید برای آن تحولات آمادگی داشته باشند.

 

رئیس‌جمهور درباره موضوع نرخ سوخت نیز اظهار کرد: تصمیم فعلی این است که نرخ بنزین و گازوئیل افزایش نیابد، همانطور که طی این سال‌های گذشته افزایش نیافته است. اما یک طرح این است که می‌توان مقداری قیمت بنزین و گازوئیل را افزایش داد و درآمد ناشی از این افزایش را به اقشار کم‌درآمد برگرداند که البته این طرح هم آثاری به همراه خواهد داشت.

 

وی در همین رابطه به موضوع قاچاق سوخت از کشور اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات ما قاچاق بسیار زیاد بنزین و گازوئیل است که رقمی حدود روزانه ۱۰ میلیون لیتر است و دلیل اصلی آن نیز ارزان‌بودن قیمت بنزین و گازوئیل در ایران و گرانی آن در کشورهای دیگر است که البته مسئولان مرتبط با قدرت و شدت با قاچاق مبارزه می‌کنند.

 

روحانی با بیان اینکه "قاچاق به صورت دوطرفه در واردات و صادرات انجام می‌شود"، تاکید کرد: باید جلوی این قاچاق گرفته شود تا مردم احساس امنیت و آرامش کنند.

 

روحانی همچنین به ارایه بسته‌های حمایتی به اقشار مختلف جامعه اشاره کرد و گفت: یک نوبت از این بسته‌های حمایتی پرداخت شده یک نوبت هم در ماه‌های آینده پرداخت خواهد شد و تلاش می‌کنیم سال آینده هم ادامه داشته باشد. ان‌شاءالله بخش خصوصی و دولتی همه دست به دست هم دهند تا مشکلات حل شود.

 

بر اساس این گزارش، در بخشی از این نشست، رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه ۷۸ طرح با هزار و ۴۶۶ میلیارد تومان اعتبار، مصوبات این سفر برای استان سمنان خواهد بود، گفت: اجرای این طرح‌ها می‌تواند به تحول، رشد و پیشرفت استان کمک کند.

 

رئیس‌جمهور همچنین، به برگزاری بیست و هفتمین اجلاس سراسری نماز در استان سمنان اشاره کرد و گفت: از جلسه و نکات مطرح شده همه عزیزانی که در راستای ترویج این فریضه مهم دینی و اسلامی، فعالیت دارند و همچنین از جناب آقای قرائتی، دوست قدیمی که در این راستا توفیقات خوبی دارند، استفاده کردیم. مردم ما از آغاز همیشه با دین و اهل بیت (ع) اینچنین بودند.

 

وی ادامه داد: فضایی در کشور وجود دارد که مردم از این فرهنگ بلند اسلام و از نیایش نماز که برای ما چهره اسلام است، قدردانی می‌کنند و نکته‌ای که امروز در سخنرانی تأکید کردم این بود که جوهره و باطن اسلام پرستش است و صورت این دین همان نماز است. نماز همان پرچم به اهتزاز در آمده دین است و هر کجا نماز هست، ما آنجا احساس عطر، معنویت و ایمان می‌کنیم.

 

روحانی با قدردانی از استقبال بسیار گرم و صمیمانه مردم سرخه، اظهار کرد: سفر به سرخه زنده کردن خاطرات دوران کودکی است و با همه کسانی که در دوران کودکی هم سن و سال بودیم  و معلمینی  که در دبستان تلاش کردند، دیدار کردم.

 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه "بسیار خوشحالم که طرح‌ها و پروژه‌های زیادی در این سفر افتتاح، برنامه‌ریزی و اقدامات اجرایی آن آغاز شد"، گفت: مهمترین مسأله این استان، آب است و همه ما در سراسر کشور باید به این نکته توجه کنیم که باید مردم بتوانند، ابتدا از آب سالم پایدار آشامیدنی و سپس از ضرورت‌های صنعت و کشاورزی استفاده کنند.

 

روحانی با تاکید بر اینکه "همه باید به یکدیگر در سراسر کشور کمک کنیم و دولت باید تسهیلات لازم را آماده کند و همچنین سرمایه‌گذاری‌های بسیار کلان انجام گیرد"، افزود: الان برای طرح تامین آب یزد از دریای عمان و خلیج فارس اقدامات و سرمایه‌گذاری بزرگی انجام شده است.

 

رئیس‌جمهور ادامه داد: برای کرمان و حتی اصفهان به دنبال این هستیم که آب برای این استان‌ها از جنوب تامین شود و اگر سرمایه‌گذار خصوصی در این زمینه وارد شود، این سرمایه برگشت دارد و دولت در زمینه آب شرب تضمین‌های لازم را انجام می‌دهد که برای آب شرب مردم خریدار خواهد بود و صنعت نیز به فعالیت‌های خود ادامه خواهد داد.

 

روحانی با تاکید بر اینکه پروژه تامین آب برای بسیاری از استانهای کشور که در کم آبی و مضیقه هستند، لازم و ضروری است، ادامه داد: با هماهنگی های خوبی که با محیط زیست به عمل آمد، طرحی را مصوب کردیم که از نظر دولت برای سرمایه گذاری کاملاً آماده است و مسائل محیط زیستی حل شده است تا چگونه آب به مردم برسد  و آلودگی ایجاد نکند که این مهمترین مسأله استان بود.

 

رئیس‌جمهور  با اشاره به اقدامات دولت برای اجرای تقاضای شاهرود مبنی بر حق  یک مرز هوایی و فرودگاه بین المللی در استان بویژه برای صادرات کالاها ، گفت: جلسات لازم در تهران در این زمینه برگزار شد و تأکید می کنم این طرح کارشناسی شده، در کمیسیون های دولت بررسی شده است و قبل از سفر هیات دولت به این استان در جلسات بحث و تصویب شد.

 

روحانی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی کاملاً آماده است تا مقدمات اجرای این پروژه مهم را انجام دهد و این کار هم برای استان و مخصوصاً برای شهرستان شاهرود ضروری و الزامی بود.

 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه خوشحالم بین بخش های مختلف، ۱۰ هزار میلیارد تفاهم شد و اسناد تفاهم در این زمینه ها به امضا رسید، گفت: برای اجرای این طرح ها که بخش های مختلف خصوصی، دولتی و بانک ها سرمایه گذاری می کنند، کمک می کنیم تا کاملاً اجرایی شود  که در اینصورت می تواند استان سمنان را متحول کند.

 

روحانی با اشاره به اینکه امیدوارم  این سفر مایه خیر و برکت برای مردم عزیز استان سمنان و کشور باشد، ادامه داد: سمنان، چهارراه کشور است و از غرب به شرق و از شمال به جنوب و بسیاراهمیت دارد و مردم این استان همیشه میهمان نواز زائرین تربت پاک امام هشتم(ع) هستند.

 

رئیس‌جمهور گفت: تقریباً این مسیر حدود ۵۰۰ کیلومتر از حرم تا حرم است و مردم افتخار می کنند به آنهایی که به زیارت قبر امام هشتم(ع) می روند، خدمت کنند و همچنین جاذبه های گردشگری باعث شود تا مردم مقداری در اینجا توقف، استراحت و از آثار بسیار خوب و دیدنی این استان بازدید کنند.

 

بر اساس این گزارش، تأمین منابع آب استان و اجرای طرح بزرگراه حرم تا حرم، موضوع پرسش یکی از خبرنگاران از رئیس‌جمهور بود که وی پاسخ داد: طرح بزرگراه حرم به حرم بسیار مهم است و آزادراهی است که برای مردم بسیار اهمیت دارد، قسمت اول این بزرگراه از قم به گرمسار، انجام شده و درآمدهای لازم برای سرمایه‌گذاران را نیز ایجاد کرده است. بخش دوم این طرح از گرمسار به سمنان مشکلاتی همچون تملک اراضی دارد که وزارت راه را مسئول پیگیری آن کرده‌ایم. این طرح ملی است و با توجه به عبور زائران امام هشتم(ع) از این مسیر،تلاش خود را برای اتمام آن مضاعف کرده‌ایم.

 

رئیس‌جمهور در پاسخ به پرسشی در خصوص جاده پیوند دهنده شمال به جنوب استان و روند اجرای آن، گفت: مسیر اتصال شمال به جنوب کشور از طریق استان سمنان نزدیک‌ترین مسیر است و یکی از طرح‌ها برای این پروژه، جاده معلمان است که می‌تواند شمال کشور را به مرکز متصل کند.

 

خبرنگار دیگری در این نشست خبری بار دیگر به موضوع انتقال آب خزر به سمنان اشاره و از رئیس‌جمهور زمان آغاز و اتمام این پروژه را جویا شد، رئیس‌جمهور در پاسخ گفت: دولت برای این طرح برنامه دارد و براساس اعلام وزیر نیرو مطالعات طرح انجام شده است. مشکل موجود برای اجرای این طرح مشکل محیط زیست در مسیر لوله و بحث آلودگی آن بود که البته نگرانی به حقی بود.

 

روحانی یادآور شد: هفته گذشته سازمان محیط زیست بررسی‌های خود در این رابطه را انجام و نظر نهایی را اعلام کرد. خوشبختانه دغدغه محیط زیستی و بحث آلودگی برطرف شده و از نظر دولت مانعی برای این پروژه وجود ندارد، سرمایه گذار آن هم اعلام آمادگی کرده و ان‌شاءالله با سرعت عمل، اجرای این طرح را پیگیری خواهیم کرد.

 

در ادامه این نشست خبری، خبرنگاری به موضوع فعالیت احزاب و توسعه سیاسی در کشور اشاره کرد و پرسید برای ارتقاء سطح عمومی اعتماد مردم به دولت چه تدابیری اندیشیده‌اید؟ رئیس‌جمهور در پاسخ گفت: نکته اصلی همین است که معتقد باشیم کشور از آن مردم است و مردم باید برای اداره کشور تصمیم بگیرند. اصل ششم قانون اساسی تأکید دارد که حاکمیت ملی به عنوان دستاورد بزرگ انقلاب است و مردم باید در تشکیل و فعالیت احزاب آزاد باشند.

 

روحانی با بیان اینکه در گذشته شاهد بودیم که خانه احزاب تعطیل شده بود ، فعالیت احزاب با مشکل مواجه بود و روزنامه‌ها در نوبت‌های طولانی برای دریافت مجوز بودند اما امروز دیگر اینگونه نیست. مشکلات برای چاپ کتاب مثل گذشته نیست. سازمان‌های مردم‌ نهاد با مشکلات عدیده مواجه نیستند و حضور خانم‌ها در فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی افزایش خوبی داشته که البته حق آنها بوده است.

 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در این زمینه به دو نکته باید توجه داشته باشیم، گفت: نکته اول اینکه رقابت‌های ما باید سالم باشد و احزاب آزادند که در انتخابات به بهترین شکل فعالیت کرده و محک بخورند. وحدت و هماهنگی باید بیشتر شود و رقابت‌ها اخلاقی باشد.

 

روحانی خاطر نشان کرد: نکته دوم این است که دولت به تنهایی نمی‌تواند حلال مشکلات باشد. همه دستگاه‌ها، نهادها، بخش خصوصی و دولتی، مردم، اصناف و همه و همه باید دست به دست هم دهند تا مشکلات را حل کنیم.

 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه توسعه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی باید در کنار هم باشد، گفت: همه بخش‌ها باید برای دستیابی به این توسعه همه جانبه فعال شوند. همین ۱۶ آذر که جامعه دانشگاهی آزادانه نقدهای خود را مطرح می‌کنند، نشان از آزادی سیاسی دارد. دولت تلاش می‌کند، زمینه را برای رشد فعالیت و آزادی احزاب و آزادی بیان بیشتر فراهم کند.

 

یکی از خبرنگاران در این نشست خبری به موضوع افزایش نقدینگی در کشور اشاره کرد و پرسید دولت چه برنامه‌ای برای هدایت نقدینگی به سمت تولید و حل مشکل کمبود نقدینگی بخش صنعت دارد؟ که در پاسخ، روحانی با بیان اینکه "مشکل نقدینگی موضوع درستی است که به آن اشاره شد"، گفت: در بخش تولید نیاز به گردش نقدینگی و تأمین سرمایه تولید داریم و با مشکل هدایت نقدینگی مواجه هستیم. روزانه یک هزار میلیارد تومان در کشور نقدینگی داریم که دو منبع دارد؛ یکی برداشت از بانک مرکزی و دیگر بانک‌ها و منبع دوم، برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی است.

 

روحانی یادآور شد: در مورد اول که موضوع برداشت از بانک‌ها می‌باشد دولت منضبط عمل کرده و این برداشت محدود بوده و در چارچوب قانون و بودجه عمل کردیم اما در مورد دوم برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی بسیار بالا بوده که نشان از ناسالم بودن سیستم بانکی است و مشکل بزرگ در این زمینه نیز مربوط به بانک‌های غیردولتی، خصوصی و خصولتی است.

 

رئیس‌جمهور ادامه داد: سال گذشته برای مهار رشد نقدینگی چارچوبی در دولت تدوین و از سوی معاون اول برای اجرا ابلاغ شد که در این مهار بی‌تأثیر نبود.

 

روحانی با تأکید بر اینکه راه‌حل مشکل نقدینگی اصلاح بانک‌هاست، گفت: باید بانک‌ها را اصلاح کنیم، سرمایه در گردش نیز باید توسط بانک‌ها تأمین شود.

 

رئیس‌جمهور تأکید کرد: بانک‌ها باید سرمایه‌های منجمد خود را از انجماد خارج کنند، از بنگاه‌داری دست بردارند و اموال غیرمنقول خود را بفروشند  و سرمایه خود را به بخش تولید هدایت کنند.

 

روحانی در همین رابطه به موضوع تخلف یک مؤسسه مالی اشاره کرد و گفت: یک مؤسسه متخلف در کشور که اموال مردم را تاراج کرده بود دولت را مجبور کرد بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان به سپرده گذاران پرداخت کند و تخلف یک مؤسسه مالی برای کل کشور و مردم مشکل ایجاد کرد.

 

رئیس‌جمهور همچنین تأکید کرد: جزو برنامه‌های مورد تأکید ما، فروش اموال دولتی و بانک‌ها و هدایت نقدینگی به بخش تولید و بازار سرمایه است.

 

بر اساس این گزارش، در ابتدای این نشست نیز روحانی با قدردانی از استقبال و مهربانی مردم بسیار خوب و شریف این استان، میهمان نوازی مردم شاهرود و دیگر شهرستان ها از کاروان تدبیر و امید، گفت: از وحدت در این استان بسیار خوشحالم و آقای شاهچراغی نماینده ولی فقیه در استان، سرپرست استانداری، علما و نخبگان، در کنار هم برای آبادانی این استان و ایران تلاش می کنند و همواره در کشور مرهون کمک مردم هستیم.

 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مردم در روزهای سخت همیشه پشت نظام بودند، دست دولت را گرفتند و امروز هم چنین است، تاکید کرد: در شرایطی هستیم که بحمدالله بودجه سال آینده را تنظیم کردیم وآمادگی داریم که هر زمانی که مجلس شورای اسلامی آماده باشد، تقدیم کنیم و امیدواریم این بودجه مایه خیر و برکت برای مردم باشد.

 

روحانی همچنین در پایان این نشست خبری از مردم شهرستان‌های استان سمنان که موفق به حضور در جمع آنان نشد، عذرخواهی کرد و از رسانه‌ها بخاطر نقش بسیار مهمی که برای ایجاد وحدت و هماهنگی و همچنین ایجاد انگیزه لازم برای فعالیت اقتصادی ایفا می‌کنند، قدردانی کرد.

 

رئیس‌جمهور همچنین از نیروهای انتظامی و امنیتی برای تأمین امنیت این سفر و تأمین امنیت و آرامش کل کشور قدردانی کرد.

 


پیامک تبلیغاتی

تبلیغات متنی


تعداد بازديد : 857
اطلاعات بیشتر

مطالب مرتبط

بخش نظرات این مطلب

کد امنیتی رفرش