زمان پرداخت معوقات افزایش حقوق بازنشستگان/ افزایش ۱۰ درصدی +۶۵۰ هزار تومان تا سقف ۱۰ میلیون

آخرین مطالب

تبلیغات

وبمستران هوشمند

زمان پرداخت معوقات افزایش حقوق بازنشستگان/ افزایش ۱۰ درصدی +۶۵۰ هزار تومان تا سقف ۱۰ میلیون

زمان
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام خبر اعمال و پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از خرداد ماه، درباره زمان پرداخت معوقات دو ماه فروردین و اردیبهشت نیز گفت: خرداد ماه احکام جدید صادر می‌شود و در تیر معوقه فروردین و در مرداد ماه معوقه اردیبهشت پرداخت خواهد شد.

به گزارش ایسنا، حجت عبدالملکی با حضور در بخش خبری ساعت ۱۴ سیما جزئیاتی از افزایش حقوق بازنشستگان را اعلام و اظهار کرد: خوشبختانه مصوبه دولت درباره افزایش حقوق و مستمری صادر شد و یک علت تاخیر این بود که دولت درگیر طرح مردمی سازی یارانه‌ها بود و دستورجلسات بسیاری داشت. معیار و مبنای اصلی دولت، خدمات رسانی به مردم و افزایش رفاه توده مردم با رویکرد عدالت است و در ادامه افزایش بی‌سابقه حقوق کارگران و مردمی‌سازی یارانه‌ها، مصوبه افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی هم صادر شد.

 

عبدالملکی ادامه داد:‌ درباره حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی دو ماده ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی را داریم که می‌گوید مستمری باید هر سال به تصویب هیئت وزیران برسد، با این قید که از حداقل مصوبه کارگران نباید کمتر باشد. با مصوبه‌ دولت، این اتفاق خوب افتاد و برای کسانی که حداقلی بگیر هستند ۵۷.۴ درصد افزایش داریم به نحوی که دریافتی‌شان از پنج میلیون و ۵۸۰ هزار تومان کمتر نخواهد بود.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: بر این اساس مستمری بگیری نخواهیم داشت که حقوقش از رقم اعلام شده کمتر باشد.

 

 

عبدالملکی با بیان اینکه برای حقوق سایر سطوح درآمدی، قرار شد همه صندوق ها یک هماهنگی داشته باشند گفت: بر این اساس برای آن دسته از بازنشستگان تامین اجتماعی که بیش از حداقل حقوق دریافت می‌کنند، ۱۰ درصد افزایش خواهیم داشت که البته اگر حقوقشان تا سقف ۱۰ میلیون تومان باشد یک مبلغ ثابت ۶۵۰ هزار تومان نیز دریافت خواهند کرد.

 

وی در ادامه با بیان اینکه یک معیار "عدالت" داریم که توجه ویژه به نرخ تورم و حفظ قدرت خرید دارد، گفت: امسال کسانی که حقوقشان کمتر است افزایش بیشتری در حقوق خواهند داشت. به عنوان مثال اگر شخصی در سال ۱۴۰۰، سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان حقوق دریافت می‌کرده، امسال حقوقش به شش میلیون تومان خواهد رسید و دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان افزایش خواهد داشت. یا مثلا شخصی که سال گذشته ۹ میلیون تومان دریافتی داشته به حقوقش یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان افزوده خواهد شد. همچنین کسی که ۲۰ میلیون تومان دریافتی داشته دو میلیون تومان یعنی همان ۱۰ درصد به حقوقش افزوده خواهد شد.  

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از خرداد ماه اعمال و پرداخت خواهد شد

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن اعلام این خبر که افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از خرداد ماه اعمال و پرداخت خواهد شد، درباره زمان پرداخت معوقات دوماه فروردین و اردیبهشت ماه نیز گفت: خرداد ماه احکام جدید صادر می‌شود و در تیر، معوقه فروردین و در مرداد، معوقه اردیبهشت را پرداخت خواهیم کرد.

 

عبدالملکی در ادامه به مقایسه روند افزایش حقوق ها در سنوات گذشته پرداخت و گفت: در سال های گذشته رعایت عدالت در حقوق ها رخ نمی‌داده است به عنوان مثال حقوق فردی که ۲۰ میلیون تومان بوده دریافتی اش با افزایش سنواتی به ۲۵ میلیون تومان می رسیده، اما حقوق فردی که سه میلیون تومان دریافتی داشته کمتر از یک میلیون و ۵۰۰هزار تومان افزایش پیدا می‌کرده است.

 

وی درباره افزایش مبلغ ثابت ۶۵۰ هزار تومان توضیحات بیشتری ارائه کرد و گفت: آنهایی که حداقل بگیر هستند که مشخص شد و ۵۷.۴ درصد افزایش می یابد و حق عائله مندی و غیره هم به آن افزوده می‌شود. اما برای کسانی که از حداقل بالاتر هستند عدد ۱۰ درصد افزایش را داریم، اما چون بازنشستگان تامین اجتماعی میزان دریافتی‌شان از صندوق‌های دیگر کمتر است دولت تصویب کرد علاوه بر آن ۱۰ درصد، یک مبلغ ثابت ۶۵۰ هزار تومان نیز درنظر گرفته شود که مختص کسانی است که زیر ۱۰ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند. مثلا کسی که حقوقش با افزایش ۱۰ درصدی به ۹ میلیون و ۸۵۰ هزارتومان رسیده، ۱۵۰ هزار تومان دیگر افزوده می‌شود تا به ۱۰ میلیون تومان برسد.

 

وزیر رفاه درباره سایر آیتم های حقوقی و پرداخت‌های جانبی نیز گفت: حداقل حقوق همان پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود، اما درباره سایر پرداخت‌های جانبی، هیئت امنای تامین اجتماعی ممکن است تصمیمات دیگری بگیرد که بر اساس مصوبه مذکور دولت، بودجه بندی تامین اجتماعی باید مجدد بازنگری و بررسی و در این باره در جلسات مربوط تصمیم گیری شود.


عبدالملکی در بخش دوم سخنانش درباره حقوق کارگران نیز گفت: یکی از تصمیمات خوبی که گرفته شد افزایش حقوق کارگران بود که در شورای عالی کار به تصویب رسید. دولت در ادوار گذشته نظرات خودش را در جلسات شورای‌عالی تحمیل می‌کرد، اما امسال اجازه دادیم نمایندگان کارگری و کارفرمایی خودشان تصمیم بگیرند که تصمیم خوبی هم بود و در ۲۴ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

 

وی ادامه داد: شرایط سخت اقتصادی را قبول داریم، اما اغلب کارفرمایان مصوبه را اجرا کردند و از معدود کارفرمایان باقی‌مانده می‌خواهیم که مصوبه را اجرا کنند. ما می‌دانیم که شرایط اقتصادی کشور و رفاهیات مردم مطلوب نیست، اما این مصوبه منجر به اتفاقاتی از جمله افزایش سطح درآمدی کارگران شد که خودش افزایش تقاضا در بازار تولید و همچنین افزایش بهره‌وری کارگران را به دنبال خواهد داشت.

 

وی ادامه داد: بر اساس آمار تامین اجتماعی، در اردیبهشت ماه اغلب کارفرمایان افزایش حقوق را اعمال کرده‌اند. میزان تعدیل نیروی کار در دوماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۰ درصد کمتر شده است.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: پیش‌بینی‌ام این است امسال سال پررونقی برای مردم و برای حوزه اقتصاد باشد.

 


پیامک تبلیغاتی

تبلیغات متنی


تعداد بازديد : 475
اطلاعات بیشتر

مطالب مرتبط

بخش نظرات این مطلب

کد امنیتی رفرش