وکالت کاری چیست و نحوه تنظیم وکالت کاری چگونه است

آخرین مطالب

تبلیغات

وبمستران هوشمند

وکالت کاری چیست و نحوه تنظیم وکالت کاری چگونه است

وکالت
وکالت کاری، وکالتی است که عموما برای کارهای اداری به شخصی داده می شود و اصلا ربطی به انجام کارهای موجود در حوزه ی دادگستری ندارد. وکالت کاری را می توانید به هر فردی واگذار کنید.

وکالت کاری چیست؟

خودتان می دانید که فرد می تواند برای انجام کارهای مختلف خود، انواع وکالت ها را به یک شخص واجد شرایط به لحاظ قانونی واگذار نماید. حالا اگر این کار، یک کار حقوقی باشد، که طبیعتا وکالت هم باید یک وکالت حقوقی باشد و اگر کار فرد، یک کار غیر حقوقی باشد، پای وکالت کاری به میان خواهد آمد.

 

وکالت نامه کاری وکالت نامه ای است که بین دو نفر منعقد می شود و طی این وکالت نامه، وکیل وظیفه دارد تا امور اداری و کاری موکل خود را که خارج از حدود حقوقی تعیین شده، به خوبی انجام دهد. 

 

در واقع برای عقد وکالت کاری، اصلا نیاز نیست که موکل، حتما یک وکیل دادگستری باشد یا یک پروانه ی وکالت مورد تایید داشته باشد. بلکه به هر شخص عادی این وکالت می تواند تعلق گیرد. در وکالت کاری، عموما وکیل هیچ تسلطی بر نقل و انتقلات املاک و یا اموال با ارزش فرد ندارد و تنها وظیفه ای که طی وکالت نامه به او واگذار می شود، انجام امور اداری مختلفی است که در راستای کارهای مختلف معطوف به موکل تعریف می شود.

 

وکیل اداری، هیچ وظیفه ای در حوزه ی دادگستری برایش تعریف نخواهد شد و این موضوع را می توانیم نقطه ی عطف تفاوت های وکالت دادگستری و حقوقی با وکالت کاری بدانیم. 

به هر وکالت اداری نیز مانند هر وکالت دیگری، یک عقد است. عقدی که در آن یک سری وظایف بر عهده ی یک شخص دوم گذاشته می شود و این عقد مانند عقد های دیگر نیست و به امضاء سند عادی یا رسمی یا حضور شاهد و غیره نیاز ندارد و اصولا بین دو طرف امضا می شود. 

 

نمونه سند وکالت کاری, چند نوع وکالت کاری داریم, شرایط اخذ دفتر وکالت کاری

موارد کاربرد وکالت کاری

 

شرایط تعریف شده برای عقد وکالت کاری چگونه خواهد بود؟

خیلی ها در گذشته، وکالت حقوقی و وکالت کاری را در یک دسته قرار می دادند و قوانین مربوط به هر دو را در یک رنج قانونی تعریف می کردند. اما در واقعیت این طور نیست. البته درست است که برای انعقاد وکالت نامه ی اداری، تقریبا همان شرایطی قید می شود که برای انعقاد وکالت حقوقی لیست می شوند.

 

اما طبیعتا وکالت حقوقی به مراتب خیلی حساس تر از وکالت کاری است و اصلا این وکالت تنها برای کسانی تعریف می شوند که مجوز رسمی وکالت دارند و وکیل قانونی دادگستری هستند. البته قبلا این طور نبود و هر فردی که قادر بود کار حقوقی را انجام دهد، واجد شرایط برای پذیرش وکالت حقوقی بود اما حالا این طور نیست و  به موجب قوانینی خاص مانند قانون وکالت و قانون استقلال کانون وکلای دادگستری، وکالت حقوقی و وکالت در دادگستری تنها به شرط داشتن پروانه مخصوص وکالت، امکان پذیر خواهد شد. 

 

بنابراین مهم ترین شرایطی که در وکالت اداری مطرح می شود، مربوط به موضوعاتی خواهد شد که وکیل صرفاً اختیار تصرفات اداری در مورد موکل را اخذ نموده و اختیار نقل و انتقال اموال را نداشته باشد. در عقد وکالت کاری نیز باید در نظر داشته باشید که وکالت یک قرار داد است و چیزی که موجبات عقد این قرارداد را فراهم می کند، اراده ی دو طرف خواهد بود.

 

در وکالت کاری، تمامی وظایفی که بر عهده ی وکیل گذاشته می شود، شرح داده می شود و تمامی این محدوده کاری مشخص است. بر این اساس وکیل حق ندارد، کارها و وظایفی را انجام دهد که خارج از حد و مرز تعیین شده برای اوست و این اصل، یک اصل کاملا قانونی در روابط وکیل و موکل تعریف شده است. 

بدیهیات وکالت کاری

برای عقد وکالت کاری، نیاز است که موکل بدون رودربایستی و با صراحت کامل، تمام آن چیزی را که به عنوان وظیفه قرار است به وکیل واگذار کند را بیان کند و علاوه بر این صراحت کلام، دقت کند که تمامی رشته کلام او، نکته به نکته در وکالت نامه قید شود. 

 

یکی از رایج ترین مثال هایی که درباره ی وکالت نامه های کاری می توانیم عنوان کنیم، مربوط به وکالت نامه ای است که عموما بین وراث یک خانواده عقد می شود. طبیعتا وقتی تعداد وراث زیاد باشد، یک قرارداد و یا وکالت کاری بین آن ها عقد می شود و بر طبق آن وکالت نامه، یک نفر وکیل می شود تا کارهای حصر وراثت و مفاصا حساب و سایر امور اداری مربوط به این پروسه را انجام دهد.

 

در زمان عقد چنین وکالت نامه ای، نیاز است که تمام ورثه بدون اینکه تعارفی با یکدیگر داشته باشند، مطرح کنند که وکالت فقط ناظر بر امور اداری مانند اخذ مفاصا حساب مالیاتی ناظر بر اموال ذکر شده است و شامل فروش و هرگونه انتقال دیگر مال نخواهد شد. این کار باعث می شود تا حد و مرز اختیارات وکیل کاملا مشخص باشد و او نتواند از حدود تعیین شده قدم فراتر بگذارد. 

 

یادتان باشد که نوشتن جملات و یا کلمات مبهم در عقد قرارداد و یا وکالت نامه می تواند، بسیار خطرناک باشد. پس اگر درباره ی معنی یک سری کلمات ذکر در وکالت نامه شک دارید و ذهنیتی از آن ها ندارید، حتما پیگیر معنا و مفهوم و خصوصا کاربرد قانونی آن ها شوید تا بدانید که دقیقا موضوع از چه قرار است. یادتان باشد که روشن بودن محتویات و نوشته های داخل وکالت نامه، می تواند از بروز اختلافات و کلاهبرداری های  احتمالی کاملا جلوگیری نماید. 

 

 وکالت کاری خودرووکالت کاری, وکالت کاری چیست, نمونه وکالت کاری

همه چیز درباره ی وکالت کاری

 

شرایط فسخ وکالت نامه کاری 

قانون می گوید که وکالت، عقدی جایز است و این عبارت را می توانید از ماده 678 قانون مدنی، دریابید. یعنی در طی یک وکالت، هر دو طرف وکالتنامه می توانند بدون نظر شخص روبرو، وکالت نامه را فسخ نمایند.

 

یعنی اگر موکل از شرایط کاری و انجام امور وکیل راضی نبود، می تواند از ادامه ی همکاری انصراف دهد و این شرایط برای وکیل هم قابل اجراست و اگر به هر دلیلی نتوانست و نخواست که با موکل خود همراهی و همکاری کند، می تواند قرارداد و وکالت نامه را فسخ نماید. البته این موضوع در شرایطی امکان پذیر است که بلاعزل نباشد.

چرا اگر وکالت نامه ای به صورت بلاعزل عقد شود، به هیچ وجه اجازه ی فسخ قرارداد برای دو طرف وکالتنامه به صورت یک طرفه، صادر نخواهد شد. 

 

چند نوع وکالت کاری داریم, شرایط اخذ دفتر وکالت کاری, نمونه وکالت کاری خودرو

ابعاد مختلف وکالت کاری

 

ذکر عبارت “ضمن عقد خارج لازم شرط شد که…” در ابتدای وکالتنامه هنگام تنظیم آن، نشان دهنده ی این است که این وکالت نامه بلاعزل است. در واقع این وکالت به صورت شرط ضمن یک عقد لازم (مانند بیع، اجاره و غیره) آمده امکان فسخ یکجانبه آن وجود نخواهد داشت. در واقع وکالت بلاعزل شرطی را در وکالت نامه داخل می کند که به همین راحتی ها، شرایط خروج از عقد وکالت مهیا نخواهد شد. 

 

عموما وکالت کاری را به صورت عادی می نویسند و این وکالت طراحتا می تواند با عقد درست و روشن، یکی از ساده ترین و بی دردسر ترین وکالت نامه ها تلقی شود. اما شرایطی هم می تواند در وکالت کاری عقد شود. مثلا موکل تمایل دارد که تنها او با توجه به عملکرد  وکیل، قادر باشد که وکالت را فسخ نماید. در این صورت هم بحث انعقاد وکالت بلاعزل مطرح خواهد شد و ضمن آن قید می شود که مثلا تا این مدت زمان، موکل آزاد است که در صورت نارضایتی، وکالت را فسخ نماید. 


پیامک تبلیغاتی

تبلیغات متنی


تعداد بازديد : 239
اطلاعات بیشتر

بخش نظرات این مطلب

کد امنیتی رفرش