دلایل نشتی آب ماشین لباسشویی

آخرین مطالب

تبلیغات

وبمستران هوشمند

دلایل نشتی آب ماشین لباسشویی

دلایل

یکی از مشکلات اساسی نشتی آب ماشین لباسشویی است، که به سرعت احتیاج به تعمیرات می باشد. نشتی آب از زیر ماشین لباسشویی می تواند خیلی پر خطر باشد. چون به جز آسیب دیدگی بدنه ماشین لباسشویی، خطر برق گرفتگی را هم با خود به همراه دارد. پس بدون در نظر گرفتن اینکه نشتی آب از ماشین لباسشویی کم است یا زیاد به سرعت نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

برای اینکه از نشتی ماشین لباسشویی خود آگاه شوید، دستگاه را روشن و یک برنامه شستشو را انتخاب کنید. با دقت اطراف ماشین لباسشویی و مخصوصا بخش های پشتی و زیر آن را چک کنید. اطراف درب و جاپودری را نیز از یاد نبرید. چنانچه آبریزی در اول شستشو باشد، پس از گذشتن چند دقیقه اول دوره شستشو ، آبریزی قطع خواهد شد.

 

از علل نشتی آب ماشین لباسشویی می توان موارد زیر را نام برد:

اشکال در شیلنگ تخلیه

زمانی که نشت آب از ماشین لباسشویی تنها در زمان چرخش دیگ لباسشویی اتفاق می افتد، احتمال دارد  مشکل از شیلنگ تخلیه باشد.

 

- اتصالات شیلنگ را باید چک کرد و از سالم بودن آنها مطمئن شد.

 

- اتصالات شیلنگ تخلیه باید کنترل شود که ترک خورده یا آسیب دیده نباشند.

 

- شیلنگ تخلیه باید برای وجود هر نوع جسم خارجی مسدود کننده کنترل گردد. امکان دارد جسمی در آن گیر کرده باشد.

 

- شیلنگ تخلیه به ماشین لباسشویی باید چک شود که متصل باشد.

 

- اگر لباسشویی خود را به تازگی خریده اید و مشکل تخلیه دارد و آب از آن چکه می‌کند، امکان دارد علت آن مشکلی در قسمت نصب دستگاه باشد. اغلب قسمت دریچه تخلیه که شیلنگ تخلیه باید به آن متصل گرد، به وسیله کارخانه مسدود می‌ گردد. بنابراین از باز بودن آن زمان نصب دستگاه مطمئن شوید.

 

دلایل نشتی آب ماشین لباسشویی,نشتی آب ماشین لباسشویی,علت نشتی آب ماشین لباسشویی و روشهای رفع آن

نشتی آب ماشین لباسشویی

 

اشکال در شیلنگ ورودی آب

امکان دارد دلیل آبریزش ماشین لباسشویی شما اشکال در شیلنگ ورودی آب باشد.

- شیلنگ‌های متصل به پشت دستگاه که به دو شیر آب سرد و گرم متصل هستند باید برای هر نوع نشتی و پارگی کنترل و در صورت احتیاج عوض شوند.

 

- شیلنگ‌های ورودی آب باید با دقت کنترل شوند که در جای خود صحیح قرار گرفته باشند و هیچ نوع ایرادی نداشته باشند. البته نباید بیش از اندازه محکم بسته شوند.

 

- هر وقت که این شیلنگ‌ها برداشته می‌شوند و دوباره در جای خود قرار می‌گیرند، باید برای آن ها از یک واشر لاستیکی جدید استفاده شود. چنانچه از واشر لاستیکی جدید استفاده نشود امکان دارد دلیل نشت آب لباسشویی از این واشرها باشد.

 

- توصیه می‌شود برای پیشگیری از مشکلات آتی شیلنگ های آب، از نوع پلیمری یا شیلنگ های با پوشش فلزی استفاده کنید که نسبت به نوع پلاستیکی استحکام بیشتری دارند.

 

پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

پمپ تخلیه آب بخشی از ماشین لباسشویی است که آب را از مخزن تخلیه می‌کند. نوع پمپ می‌تواند با تسمه، به گونه مستقیم بچرخد و یا یک پمپ مگنتی الکتریکی جداگانه باشد. در هر صورت این پمپ یک شیلنگ خروجی و  یک شلنگ ورودی از مخزن لباس را دارد.

 

چنانچه نشتی آب از ماشین لباسشویی موقع چرخه‌ی شستشو می‌بینید، اطراف پمپ تخلیه را کنترل کنید. اول دنبال نشانه‌های نبودن کلمپ (بست) که شیلنگ‌ها را به پمپ وصل می‌کند و خود شیلنگ‌ها باشید. چنانچه نشتی از پمپ باشد، لازم است پمپ و یا قاب پمپ عوض شود. پمپ تخلیه بیشتر زیر ماشین لباسشویی قرار دارد و چنانچه قاب پشتی ماشین لباسشویی در آورده شود می‌توان به پمپ دسترسی پیدا کرد. پیش از هر تعمیر برق ماشین لباسشویی را قطع کنید.

 

دریچه ورودی آب

یک علت دیگر نشت آب از زیر ماشین لباسشویی، دریچه ورودی آب است. این دریچه، کار کنترل ورود آب گرم و سرد به داخل لباسشویی را دارد. این شیر در پشت ماشین لباسشویی قرار دارد که شیلنگی به آن وصل شده است که از پنل عقب وارد دستگاه می‌شود. توجه داشته باشید که باید دریچه و شیلنگ متصل به آن بدون ترک خوردگی و آسیب دیدگی باشند تا سبب نشتی آب از ماشین لباسشویی نگردد.

 

دلایل نشتی آب ماشین لباسشویی,نشتی آب ماشین لباسشویی,علت آبریزی و رفع نشتی آب ماشین لباسشویی

علل نشتی آب ماشین لباسشویی

 

واشر مخزن

لاستیک درب ماشن لباسشویی یا واشر مخزن میان مخزن داخلی و بدنه قرار دارد. که با بسته شدن درب، شیشه درب کاملا به لاستیک می چسبد و جلوی نشتی آب را می گیرد اکنون اگر لاستیک پاره و یا لولا درب خراب باشد و شیشه کاملا به لاستیک درب نچسبد سبب نشتی آب می شود.

 

در بسیاری از موارد ممکن است که کثیفی قسمت زیرین شیشه از داخل سبب نچسبیدن درست شیشه به لاستیک شده و آب از این قسمت نشت پیدا کرده بنابراین کاملا لاستیک را اول چک کنید پاره نشده باشد و لولا درست در جای خود قرار دارد آنگاه لبه های لاستیک و قسمت داخلی شیشه را از هر نوع جرم به طور کامل پاک کنید.

 

شیر برقی آب

شیر برقی ورودی آب در ماشین لباسشویی ورود آب سرد و گرم را به ماشین لباسشویی را کنترل می‌کند. این شیر پشت ماشین لباسشویی جایی که شیلنگ‌های آب به ماشین لباسشویی متصل شده‌اند قرار دارد و با برداشتن پنل بالایی قابل دسترسی است.

 

چنانچه نشتی آب را از پشت ماشین لباسشویی موقع آبگیری و پر کردن آب می‌بینید شاید شیر ورودی آب خراب شده است. بررسی کنید که شیلنگ‌های ورودی درست وصل شده‌اند. چک کنید که شکستگی یا خرابی در شیر نباشد. پیش از تعمیر یا عوض کردن این قطعه برق ماشین لباسشویی را قطع کنید.

 

لوله میکروسویچ سطح آب (هیدرو استات)

اگر ماشین لباسشویی هنگام چرخه‌ی پر کردن آب، نشتی دارد شاید به خاطر پر کردن بیش از اندازه‌ی آب باشد. هیدرواستات یک سویچ فعال فشار است که برای تعیین سطح آب مناسب در مخزن استفاده می شود. این قسمت معمولاً کنار کنترل پنل قرار دارد و دارای یک شیلنگ یا لوله‌ی گنبدی شکل هوا متصل به مخزن است.

 

در ماشین لباسشویی‌هایی که از برد الکترونیکی استفاده می‌کنند، این میکروسویچ در ناحیه فاضلاب زیر مخزن قرار می‌گیرد. وقتی آب مخزن را پر می‌کند، هوای داخل لوله فشرده شده و دیافراگم داخل هیدرواستات را فشار می‌دهد. هیدرو استات شیر آب را کنترل و وقتی به سطح آب مناسب رسید آن را قطع می‌کند.

 

دلایل نشتی آب ماشین لباسشویی,نشتی آب ماشین لباسشویی,علت نشت آب از قسمت زیر ماشین لباسشویی

علت نشتی آب ماشین لباسشویی و روشهای رفع آن

 

آبریزی از شلنگ هیدرواستات لباسشویی 

چنانچه لوله نشتی داشته باشد، فشار لازم برای فعال کردن هیدرواستات وجود نخواهد داشت و آب بیشتر از اندازه پر و سرریز و نشت خواهد کرد. خرابی هیدرواستات سبب سرریز و نشتی ماشین لباسشویی می شود. برای تشخیص اینکه هیدرواستات خراب است، نخست باید مشکل شیلنگ گنبدی هوا را رفع کنید.

 

نشانه‌های ترک یا پارگی در شیلنگ را برطرف کنید. شیلنگ را در آورده و داخل آب بگذارید. یک سر آن را گرفته و داخل آن فوت کنید و ببینید که در آب حبابی به وجود می آید. گرفتگی شیلنگ را نیز چک کنید. چنانچه شیلنگ سالم بود یعنی خود میکروسویچ ماشین لباسشویی اشکال دارد و باید تعویض شود.

 

زبانه درب

زبانه‌ی درب مسئول سفت و نگه داشتن درب زمان شستشو است. در مکانسیم بستن، زبانه‌ی درب از باز شدن در زمان شستشو پیشگیری می‌کند. چنانچه زبانه‌ی درب پوسیده باشد درب به قدر کافی محکم بسته نمی شود. زبانه‌ی درب را کنترل کنید و چنانچه مشکلی داشت آن را تعویض کنید.

 

کاسه نمد

کاسه نمد مخزن در ماشین لباسشویی برای پیشگیری از نشت آب در شفت ورودی به مخزن استفاده می‌شود. اشکال در شفت نخست با نشت مقدار کمی آب همراه است اما سپس باعث مشکلات اساسی در بلبرینگ اصلی مخزن می‌ گردد. چنانچه ماشین لباسشویی زمان پر کردن آب و چرخاندن مخزن نشتی دارد امکان دارد به دلیل اشکال در کاسه نمد باشد. برای تحقیق نشتی آب از شفت، قاب پشتی ماشین لباسشویی را در آورید و بگذارید که ماشین آبگیری کند. به قسمتی که بلبرینگ قرار دارد نگاه کنید و ببینید آب خارج می‌شود. چنانچه کاسه نمد باید تعویض شود، باید همه ماشین لباسشویی از هم باز شود.

 

نکته: ریختن حجم زیادی از لباس در لباسشویی به تدریج دچار اختلال کار در کاسه نمد و بلبرینگ می‌شود که در نهایت می‌تواند باعث نشت آب شود.

 

دلایل نشتی آب ماشین لباسشویی,نشتی آب ماشین لباسشویی,علت نشت آب از ماشین لباسشویی

علت آبریزی و رفع نشتی آب ماشین لباسشویی

 

کنترل جاپودری لباسشویی

رسوب گرفتن جاپودری ماشین لباسشویی، از دیگر دلایل نشت آب از ماشین لباسشویی است. در حقیقت در مواردی به علت جرم گرفتن منافذ تعبیه شده در جای پودر ماشین لباسشویی فشار آب ورودی از شیر برقی به مخزن پودر ماشین لباسشویی سبب پاشش آب به بیرون از جاپودری میشود. همین طور چنانچه جاپودری ماشین لباسشویی ترک بخورد هم سبب نشت آب از ماشین لباسشویی می‌شود. نشت آب از جاپودری ماشین لباسشویی بیشتر به همین دلیل یعنی ترک خوردگی آن است.

 

استفاده زیاد از مواد شوینده

چنانچه سختی آب شما زیاد است و از نرم کننده آب استفاده می‌کنید، امکان دارد اشکال نشت آب از ماشین لباسشویی شما، نتیجه استفاده بیش از اندازه از این مواد باشد. زمانی که از آب گرم و غیر سخت استفاده می‌کنید، مقدار مواد شوینده‌ای که برای تمیز کردن لازم است، نسبت به استفاده از آب سخت و سرد، به شکل قابل توجهی کم می‌ شود. ولی هنگامی که مقدار آب و کف صابون زیاد باشد، پراکنده شده و امکان دارد از لباسشویی به بیرون نشت پیدا کنند و شاهد سرریز شدن و نشت کف صابون از لباسشویی خواهید بود.

 

از آنجایی که پودر شوینده یا مایع نرم کننده را در داخل محفظه پودر می‌ریزید، پس خروج آب و نشتی از این قسمت اتفاق خواهد افتاد. لذا یک علت نشتی آب و دلیل بیرون زدن کف از ماشین لباسشویی، به استفاده زیاد از پودر یا استفاده از نوع نامناسب پودر و شوینده‌های تاریخ گذشته است.


پیامک تبلیغاتی

تبلیغات متنی


تعداد بازديد : 1161
اطلاعات بیشتر

بخش نظرات این مطلب

کد امنیتی رفرش