تکنولوژی و تورات: نسل جدید یهودیان ارتدوکس

پیغام مدیر
| به وب سایت مجله اینترنتی پرستو خوش آمدید | شما می توانید برای استفاده از امکانات بیشتر در وب سایت ما عضو شوید | برای نویسندگی در سایت با ما تماس بگیرید |

#کرمانشاه_تسلیت

إِنَّا للّه و إِنّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ

حافظا دیدی که کنعان دلم بی ماه شد ، عاقبت با اشک غم کوه امیدم کاه شد ، گفته بودی یوسف گمگشته باز آید ولی ، یوسف من تا قیامت همنشین چاه شد.

 

وقوع حادثه غم بار زلزله در غرب کشور و درگذشت جمعی از هموطنان عزیز را به ملت شریف و بویژه خانواده های مصیبت زده تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای بازماندگان صبر جزیل و برای مجروحان شفای عاجل طلب می نماییم.
"مجله اینترنتی پرستو"

در مسابقه سامسونگ و زومیت شرکت کنید و برنده ۳ دستگاه گلکسی نوت ۸ شوید!

زومیت با حمایت سامسونگ مسابقه‌ی رایگانی ترتیب داده است که در آن با پاسخ به سؤالات عمومی می‌توانید شانس خود را برای برنده شدن یکی از ۳ دستگاه گلکسی نوت ۸ آزمایش کنید.

در این مسابقه هر روز یک سؤال از شما پرسیده می‌شود و حتی اگر به پرسش‌ها پاسخ صحیح ندهید هم در قرعه‌کشی شرکت داده خواهید شد. اما هر چه امتیاز بیشتری داشته باشید شانس شما برای برنده شدن در مسابقه و کسب یکی از سه دستگاه گلکسی نوت ۸ بیشتر می‌شود. 


شرایط و قوانین مسابقه:

در این مسابقه به مدت یک ماه، هر روز یک پرسش مطرح می‌شود

با پاسخ به یک سؤال حتی اگر پاسخ اشتباه باشد در قرعه‌کشی شرکت داده می‌شوید

به ازاء پاسخ به هر پرسش ۵ امتیاز و به ازاء پاسخ صحیح، ۱۰ امتیاز به دست می‌آورید

هر چه امتیاز بیشتری به دست آورید به همان نسبت شانس شما برای برنده شدن در قرعه‌کشی افزایش می‌یابد

هر شب ساعت ۰۰:۰۱ بامداد سؤال جدید مطرح می‌شود و امتیاز روز قبل به حساب کاربری شما اضافه می‌شود

اگر هر روز در مسابقه شرکت کنید، به ازاء شرکت ۵ روز پشت سر هم ۲۰ امتیاز و به ازاء ۲۰ پاسخ پشت سر هم ۱۰۰ امتیاز کسب می‌کنید این امتیاز فارغ از پاسخ درست یا اشتباه داده می‌شود

اگر جواب سؤال را نمی‌دانید، کافی است روی دکمه از بیکس‌بی کمک بگیر کلیک کنید تا با مطالعه‌ی یک متن کوتاه درباره‌ی Galaxy Note 8 و البته کسر یک امتیاز از حسابتان، یک گزینه از چهار گزینه‌ی پرسش حذف شود

اگر دوستان خود را برای شرکت در مسابقه دعوت کنید، به ازاء شرکت هر کدام از دوستانتان ۵ امتیاز می‌گیرید. توجه داشته باشید زمانی امتیاز به حساب شما وارد خواهد شد که کاربر دعوت شده در مسابقه ثبت نام کرده و ایمیل فعال سازی را باز کرده باشد

این مسابقه برای تمام کاربران مجانی است و هیچ مبلغی بابت شرکت در این مسابقه در هیچ‌ مرحله‌ای دریافت نمی‌شود

در پایان مسابقه، قرعه‌کشی با در نظر گرفتن امتیاز کاربران انجام می‌شود و ۳ نفر برنده‌ی این مسابقات انتخاب و اعلام می‌شوند

پس از اتمام کمپین پاسخ صحیح تمام پرسش‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود


به‌روزرسانی:

امتیاز افراد دعوت‌شده به مسابقه که از طریق ایمیل‌های نامعتبر در مسابقه شرکت کرده بودند یا لینک فعال‌سازی را در ایمیل ارسالی از زومیت باز نکرده‌اند، پس گرفته شد. زمانی که ایمیل کاربر دعوت‌شده تأیید شود، امتیاز به حساب کاربر دعوت‌کننده اضافه خواهد شد.

کلیه‌ی امتیازات کسب‌شده‌ی کاربر، در ساعت ۰۰:۰۱ بامداد روز بعد به حساب وی وارد خواهد شد. تا پیش از این امتیاز دعوت‌شدگان به‌صورت آنی وارد حساب می‌شد.

پاسخ دو پرسش که به اشتباه در دیتابیس وارد شده بود اصلاح شد و امتیاز مربوطه نیز به حساب کاربرانی که پاسخ صحیح داده بودند، اضافه می‌شود.

همین حالا در مسابقه شرکت کنید.تبلیغات

تکنولوژی و تورات: نسل جدید یهودیان ارتدوکس

تاریخ انتشار : 27 / 06 / 1395
تکنولوژی و تورات: نسل جدید یهودیان ارتدوکس
مجله اينترنتي پرستو
حریدی‌های اسرائیل، یهودیان ارتدوکس بنیادگرایی که پیش از این به انزوای اجتماعی معروف بودند و بسیاری زندگی‌شان را وقف تحصیلات دینی می‌کردند، این روزها بیش از همیشه سراغ فن‌آوری می‌روند.

موشه اسلیون، یک جوان ۲۶ ساله حریدی‌ که ساکن بیت‌المقدس است و دارد برنامه‌نویسی یاد می‌گیرد، می‌گوید: "برای یادگرفتن تلمود باید ذهنت را فقط به یک مسئله بسپاری و سعی کنی از زوایای مختلف نگاهش کنی و راه‌حل‌های مختلف پیدا کنی. برنامه‌نویسی هم شبیه همین است، به‌خصوص شیوه فکر کردن در برنامه‌نویسی."

 

موشه هم مثل بسیاری از دوستانش فکر می‌کرد زندگی‌اش صرف تحصیل مذهبی خواهد شد. به‌طور سنتی، مردان حریدی بیشتر وقت‌شان را به یادگیری تورات و تلمود می‌گذرانند. کار بیرون خانه و چرخاندن زندگی با همسران‌شان است. حدود نیمی از مردان حریدی اسرائیل این‌گونه زندگی می‌کنند.

اما در سال‌های اخیر زندگی گران‌تر شده و کمک‌هزینه‌های دولت به کودکان کمتر شده. خانواده‌های حریدی که گاه هشت تا ده بچه دارند و به کمک‌های دولتی وابسته‌اند، بیش از بقیه ضربه خورده‌اند. در نتیجه مردان حریدی مثل موشه اسلیون ناچارند کار کنند، و بسیاری‌شان سراغ بخش تکنولوژی می‌روند.

اسرائیل به "کشور استارت‌آپ" معروف است (شرکت‌هایی که با یک ایده نو راه می‌افتند و با جذب سرمایه بزرگ می‌شوند). بسیاری ناظران معتقدند بخش تکنولوژی اسرائیل بعد از سیلیکون ولی آمریکا در دنیا دوم است – و طبعا مهندس و برنامه‌نویس‌ نیاز دارد.

برنامه‌نویسی قاعدتا نباید گزینه مناسبی برای مردان حریدی – که ریاضی نخوانده‌اند – باشد. مدرسه‌های حریدی علوم تجربی که هیچ، انگلیسی هم که زبان رایج تکنولوژی در دنیا است یاد نمی‌دهند.

تکنولوژی و تورات: نسل جدید یهودیان ارتدوکس

ربی موشه فریدمن (نفر دوم سمت چپ) سعی می‌کند استارت‌آپ‌‌ها و سرمایه‌گذارها را به هم وصل کند
 

اما کار در این حوزه مهارت‌هایی می‌خواهد که نسبتا آسان می‌شود کسب کرد – اینکه تحصیل مذهبی آن‌طور که موشه اسلیون می‌گوید به این امر کمک می‌کند یا نه، نمی‌دانیم. مهم این است که برای پیوستن به بخش تکنولوژی لازم نیست سال‌ها درس بخوانند و مدرک بگیرند. ضمن اینکه اگر کار پیدا کنند درآمدش خوب است.

البته این واقعیت را نمی‌شود نادیده گرفت که دنیای استارت‌آپ‌ها و سرمایه‌گذارانی که به دنبال ایده درخشان در عرصه تکنولوژی می‌گردند، بسیار از دنیای درون‌گرا و مذهب‌محور حریدی‌ها دور است. هماهنگ شدن با این جهان متفاوت گاه برای‌شان دشوار است.
یونی رایس، از جوانان حریدی که برنامه‌نویسی می‌کند و برای چند شرکت تکنولوژی کار کرده، می‌گوید: "غذامان یکی نیست، نوشیدنی‌مان یکی نیست، جاهایی که می‌رویم فرق می‌کند. رستوران یا باری که همکارت مهمانی می‌گیرد، جایی نیست که تو بتوانی بروی. بنابراین جذب شدن در محیط یک شرکت سکولار و معاشرت با آدم‌های دیگر آسان نیست."
 
 
اینجاست که موشه فریدمن وارد ماجرا می‌شود.
آقای فریدمن پیشتر ربی بوده، اما حالا کارآفرین است – در همین حوزه تکنولوژی. او سازمانی دارد به نام کاماتک که کارش وصل کردن استارت‌آپ‌های ارتدوکس و سرمایه‌گذاران سکولار است. او خودش در یک خانواده حریدی بزرگ شده و تجربه ورود به عالم تکنولوژی برای سخت بوده.
می‌گوید: "اطرافم پر از آدم‌های سکولار بود. مرا طوری نگاه می کردند انگار از یک سیاره دیگر آمده‌ام، یا مال قرون وسطی هستم. ابدا باور نمی‌کردند بتوانم در عرصه تکنولوژی کار به‌دردبخوری بکنم."
آقای فریدمن مصمم است حریدی‌ها و بقیه جامعه اسرائیل را نزدیک کند، به‌ویژه به خاطر پیشینه خانوادگی‌اش. پدر پدربزرگش ربی (خاخام) اعظم بیت‌المقدس بوده – کسی که آموزش ریاضی، علوم و انگلیسی را در مدرسه‌های حریدی ممنوع کرد.
می‌گوید: "جد من فکر می‌کرد مذهب و سنت را باید از از برخورد با دنیای بیرون حفظ کرد. و موفق بود. حالا به لطف کاری که او صد سال پیش کرد، امروز از یک میلیون حریدی اسرائیل حدود ۱۲ درصدشان نه انگلیسی بلدند نه از علم چیزی می‌دانند. من یک‌جور احساس وظیفه می‌کنم که خراب‌کاری جدم را درست کنم."
البته همه حریدی‌ها مثل موشه فریدمن فکر نمی‌کنند. بسیاری همچنان معتقدند سکولاریسم موجودیت یهودیت ارتدوکس را به خطر می‌اندازد. آنها نگران برخورد جهان حریدی‌ها با جهان تکنولوژی‌ – و به‌ویژه با اینترنت – هستند.
 
ربی موردکای بلائو، رئیس نهادی به نام حافظان تقدس و آموزش در بنی براک (که شهرکی تماما ارتدوکس نشین در شرق تل‌آویو است)، می‌گوید: "اینترنت فاجعه است. چه بسیار خانواده‌ها که به خاطر اینترنت از هم پاشیده‌اند. چون مردمانی که سرشان به زندگی آرام خودشان بود ناگهان از طریق اینترنت دنیایی جدید کشف کرده‌اند. اینترنت لیبرال و باز است. خطر بزرگی است."
درعین‌حال، کم نیستند کسانی که معتقدند می‌شود در بطن جامعه اسرائیل کار کرد و زندگی مذهبی‌ را نیز حفظ کرد، کسانی مثل چدوا کلاینهندلر که حریدی است و مدیر یک استارت‌آپ‌ به نام لین‌آن. خانم کلاینهندلر هم در شهرک بنی براک زندگی می‌کند، اما همکارانش همه غیرمذهبی‌اند. دفتر کارشان هم در ساختمان مایکروسافت در هرتزلیا است – منطقه‌ای سکولار که به آن پالو آلتو اسرائیل می‌گویند.
 
تکنولوژی و تورات: نسل جدید یهودیان ارتدوکس
چدوا کلاینهندلر (سمت چپ) و یک همکار غیرحریدی
 
خانم کلاینهندلر معتقد است آدم اگر بخواهد می‌تواند هویت حریدی‌اش را در دنیای غیرمذهبی کار هم حفظ کند. در طول هفته، مثل نوجوان‌ها مدام موبایل‌به‌دست است و متصل به اینترنت – انگارنه‌انگار که ربی بلائو اینترنت را "فاجعه" خوانده.
خودش می‌گوید: "من به کار معتادم. حتی موقع تعطیلات که سفر می‌روم هم لپ‌تاپ و آیفون و آی‌پدم را می‌برم. مدام به واتس‌اپ و بقیه چیزها وصل‌ام. اگر لازم باشد، راحت می‌توانند پیدایم کنند."
 
اما جمعه شب‌ها که شبات شروع می‌شود – و یهودی‌ها معتقد نباید از دستگاه‌های الکترونیک استفاده کنند – همه‌چیز را تعطیل می‌کند.
می‌گوید: "یک ثانیه مانده به شبات (شنبه) تلفنم را خاموش می‌کنم. خیلی سخت است، اما مثل دیجیتال‌زدایی از بدن می‌ماند. واقعیت این است که مذهبی و معتقد بودن، حریدی بودن، چیزی است که درون آدم و در هر کاری که آدم می‌کند هست – توی جلسه، توی معاشرت، غذایی که می‌خوری. من دوست دارم با دیگران قاطی شوم، اما برایم مهم است که اعتقادات مذهبی‌ من و مردمم نیز حفظ شود."
البته خانم کلاینهندلر اذعان دارد که فهم فرهنگ و محیط سکولاری که در آن کار می‌کند آسان نبوده. می‌گوید: "وقتی در اقلیتی، باید زبان و رفتار و هنجارهای اکثریت را یاد بگیری. باید خوب یاد بگیری و روان باشی که توی چشم نباشی. بعضی وقت‌ها آرزو می‌کنم کسی پیدا می‌شد که دنیای مرا به همان خوبی که من دنیای بقیه آدم‌ها را می‌فهمم می‌فهمید."
 
 
حریدی‌های اسرائیل :
 
●حدود یازده درصد جمعیت اسرائیل حریدی‌اند که اغلب در محله‌ها و شهرک‌های تماما ارتدوکس‌نشین زندگی می‌کنند.
 
●مردان پیراهن سفید، شلوار سیاه، کت بلند سیاه و کلاه سیاه به تن می‌کنند – پوششی که از یهودیان روسیه و لهستان در قرن هجدهم میلادی می‌آید
 
●زنان طوری لباس می‌پوشند که آرنج و زانوشان پوشیده باشد. بسیاری زنان متأهل کلاه‌گیس به سر می‌کنند که موی طبیعی‌شان دیده نشود
 
●بسیاری حریدی‌ها در خانه‌شان تلویزیون و اینترنت یا کتاب و موسیقی غیرمذهبی ندارند
 
●کودکان حریدی در مدرسه عمدتا تورات و تلمود می‌خوانند. پسرها باید در بزرگسالی و در حقیقت تا پایان عمر بیشتر وقت‌شان را صرف تحصیل این متون مذهبی کنند
 
منبع:parastomag.ir

اگر از این مطلب خوشتون اومده باشه میتونید برای بهتر شدن مطالب و همچنین پیشرفت و پایداری این مجله در آن سهیم باشید
شما فقط با پرداخت 2000 تومن میتونید در هزینه های این مجله شریک شوید

ارسال نظر براي اين مطلب

نظرات شما باعث دلگرمی ما و بهتر شدن مطالب سایت می شود
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

تبلیغات

جهت سفارش کلیک کنید

به گروه تلگرام سایت ما بپیوندید به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید