قیمت هر کیلو مرغ ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان شد

آخرین مطالب

تبلیغات

وبمستران هوشمند

قیمت هر کیلو مرغ ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان شد

قیمت
کارشناس صنعت طیور گفت: امروز در بازار متوسط نرخ هر کیلو مرغ آماده به طبخ ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان است.

برومند چهار آیین کارشناس صنعت طیور در گفت و گو با  باشگاه خبرنگاران، درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۸ هزار و ۵۵۰ تا ۸ هزار و ۶۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان است.

 

وی مازاد ۸۰ هزارتنی تولید را عامل اصلی افت قیمت مرغ در بازار اعلام کرد و افزود: علی رغم شوک تقاضا برای خرید مرغ به دنبال شیوع ویروس کرونا، اما قیمت مرغ همچنان کمتر از نرخ مصوب است که با این وجود مرغداران در حاشیه زیان هستند.

 

به گفته چهارآیین، با توجه به مازاد تولید مرغ پیش بینی می‌شود که مرغداران تا پایان سال از حاشیه زیان خارج نشوند.

 

این کارشناس صنعت طیور با بیان اینکه در شرایط فعلی مرغداران در فروش هر کیلو مرغ متحمل زیان ۲ هزار تومانی هستند، گفت: بنابر آمار، مرغداران طی ۴ تا ۵ ماه اخیر از ناحیه فروش مرغ یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان متضرر شدند.

 

عضو هیئت مدیره سابق کانون سراسری مرغداران گوشتی با انتقاد از عدم دسترسی مرغداران به آمار و اطلاعات روز گفت: با وجود آنکه در تمامی نظام‌های اقتصادی دنیا مرسوم است که تولیدکننده به اطلاعات روز باید دسترسی داشته باشد، اما عملا تولیدکننده محروم از دسترسی به این آمار و اطلاعات است که همین امر منجر به مازاد تولید و گرفتاری نظام اقتصادی کشور شده است.

 

وی ادامه داد: در نگاه کلان، عدم دسترسی تولیدکنندگان به آمار و اطلاعات روز ضربه مهلکی به منافع ملی کشور وارد می‌کند چرا که تعدادی از تولیدکنندگان چاره‌ای جز خروج از چرخه تولید ندارند.

 

چهار آیین با بیان اینکه سالیانه ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن مرغ در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: با توجه به سرانه مصرف مرغ باید مدیریت دقیقی در امر تولید صورت گیرد در غیر این صورت دود فقدان دسترسی به آمار و اطلاعات به چشم همه می‌رود.

 

این کارشناس صنعت طیور با انتقاد از قیمت دستوری مرغ در بازار بیان کرد: در شرایط فعلی نیاز است که نوع نگاه را به بخش خصوصی تغییر دهیم به طوریکه برنامه ریزی تولید و مکانیزم‌های تولید و عرضه را به بخش خصوصی واگذار کنیم چرا که در بازار رقابتی همچون مرغ نیازی به دخالت دولت نیست و همواره ماهیت بازار‌های رقابتی به گونه‌ای است که بازار را کنترل می‌کند.

 

به گفته وی، بنابر تجربه موفق تمامی کشور‌ها باید به دنبال آن باشیم که زیان‌های سریالی وارد شده تولید را کنار بگذاریم و همواره با واگذاری صفر تا صد امور اجازه دهیم بخش خصوصی نفس بکشد.

 

بازار نهاده‌های دامی همچنان ملتهب است

چهارآیین درباره آخرین وضعیت بازار نهاده‌های دامی گفت: در حال حاضر قیمت ذرت به سبب التهاب بازار از مرز ۲ هزار تومان فراتر رفته است.

 

این کارشناس صنعت طیور افزود: هم اکنون کمبود کنجاله سویا در بازار احساس می‌شود و در بازار آزاد کنجاله ۶ تا ۷ درصد بالاتر از نرخ مصوب عرضه می‌شود.

 

وی در پایان تصریح کرد: با وجود آنکه توزیع نهاده‌های دامی در بازارگاه‌های نهاده‌های کشاورزی در جلوگیری از التهاب قیمت و کوتاه کردن دست واسطه‌ها و دلالان نقش موثری دارد، جای تاسف است که مسئولان نسبت به این امر کوتاهی می‌کنند.

 


پیامک تبلیغاتی

تبلیغات متنی


تعداد بازديد : 273
اطلاعات بیشتر

مطالب مرتبط

بخش نظرات این مطلب

کد امنیتی رفرش