close
چت روم
سخنگوی دولت: در دولت افرادی داشتیم که می‌گفتند مشکلات را حل می‌کنند ولی اتفاقی نمی‌افتاد

سخنگوی دولت: در دولت افرادی داشتیم که می‌گفتند مشکلات را حل می‌کنند ولی اتفاقی نمی‌افتاد

پیغام مدیر
| به وب سایت مجله اینترنتی پرستو خوش آمدید | شما می توانید برای استفاده از امکانات بیشتر در وب سایت ما عضو شوید | برای نویسندگی در سایت با ما تماس بگیرید |

تبلیغات

تبلیغات

سخنگوی دولت: در دولت افرادی داشتیم که می‌گفتند مشکلات را حل می‌کنند ولی اتفاقی نمی‌افتاد

تاریخ انتشار : 10 / 02 / 1397
سخنگوی دولت: در دولت افرادی داشتیم که می‌گفتند مشکلات را حل می‌کنند ولی اتفاقی نمی‌افتاد
مجله اينترنتي پرستو
سخنگوی دولت گفت: امیدواریم با برنامه جدید مقابله با تنش آبی، همگام با مشارکت مردم و با قبول این واقعیت که در تنگنای آبی قرار داریم، با مدیریت صحیح مصرف از این تنگنای آبی عبور کنیم. 

به گزارش ایسنا، محمدباقر نوبخت طی سخنانی در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به مصوبه روز گذشته هیئت دولت درباره تصویب برنامه پیشنهادی گروه ملی آب برای مقابله با تنش آبی، اظهار کرد: این برنامه از سوی کارگروه ملی آب تهیه شده و حاوی برنامه ای برای مقابله با تنش آبی است که شورای آب و نهایتا هیئت دولت آن را تصویب کرد و ۱۶۰۰ میلیارد تومان برای این طرح پرداخت خواهد شد که ۷۰۰ میلیارد آن از منابع وزارت نیرو و ۹۰۰ میلیارد تومان نیز توسط سازمان برنامه و بودجه پرداخت خواهد شد.

 

وی افزود: نزولات جوی در بهار توانسته بخشی از این کمبود آب را تامین کند، اما کماکان با کمبود منابع مواجه هستیم.

 

سخنگوی دولت همچنین در خصوص تراز بازرگانی در یک ماه نخست سال جاری، گفت: بر اساس گزارش گمرک، واردات ۲ میلیارد و ۵۲۹ میلیون دلار و صادرات ۳ میلیارد و ۱۳۳ میلیون دلار بوده است که بر این اساس، واردات ۷.۷ درصد افزایش و صادرات ۱۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

 

نوبخت با اشاره به اجرایی شدن سیاست‌های جدید ارزی دولت، تاکید کرد: تاکنون برای ۱۵ هزار و ۴۰۳ فقره کالا بالغ بر ۳ میلیارد و ۴۳۳ میلیون یورو ارز تخصیص یافته است و علاوه بر آن ۳ هزار میلیارد تومان نیز برای کالاهای اساسی و دارو در نظر گرفته شده است.

 

وی با بیان اینکه ما انتظار داریم سازمان حمایت از مصرف کننده و تعزیرات در این موضوع نظارت داشته باشند و هیچ توجیهی پذیرفته نیست، اظهار کرد: حال که دولت برای کالاهای اساسی و دارو که با ارز ۳ هزار و ۸۰۰ وارد می‌شود، این شرایط را در نظر گرفته نباید این اقلام قیمت بالاتر عرضه شود و باتوجه به شوکی که به بازار ارز وارد شد، ما قول دادیم که مهار شرایط را انجام دهیم و قصدمان محدود کردن مردم نیست، بلکه مهار شرایط و شفاف‌سازی است.

 

سخنگوی دولت ادامه داد: اگر معامله‌ای در بازار انجام شود که با نرخ‌هایی غیر از نرخ‌های اعلام شده، صورت گرفته، نباید آن را به کل اقتصاد تعمیم داد چرا که از نظر ما خارج از این چارچوب غیرقانونی انجام شده است. به هرحال وظیفه ماست که مردم را در سختی قرار ندهیم، چرا که ما برای ۸۰ میلیون نفر تصمیم می‌گیریم.

 

وی با اشاره به در پیش رو بودن هفته معلم اظهار کرد: هر سال در هفته معلم بنا بر ضرورت پرداخت‌هایی داریم و روز گذشته هم با وزیر آموزش و پروش صحبت کردیم و مقرر شد با تنخواهی که به آموزش و پرورش داده می‌شود، حق الزحمه امتحانات و خرید خدمت پرداخت شود.

 

نوبخت ادامه داد: سال گذشته بعد از پرداخت‌ها به آموزش و پرورش به من اطلاع دادند که ۹۸ میلیارد تومان از حق الزحمه معلمان پرداخت نشده که به سرعت به سازمان برنامه و بودجه دستور پرداخت دادم و مسئولان امر هم  توبیخ شدند که چرا باوجود پرداخت دولت این مبلغ پرداخت نشده است.

 

سخنگوی دولت ادامه داد: ما باید افرادی که از درآمد بیشتری دارند اخذ مالیات بیشتری داشته باشیم و اشخاصی که کمتر درآمد دارند کمتر دریافتی داشته باشیم. اما کسانی هستند که از چتر مالیاتی فرار می‌کنند ولی ما سیستمی را طراحی کردیم که افراد دیگر نتوانند این کار را انجام دهند.

 

وی با اشاره به وضعیت قرارداد بوئینگ و خرید هواپیما گفت: تا جایی که می‌دانم برای واردات هواپیما که به روش اجاره به شرط تملیک بود، تعدادی هواپیما وارد شده است اما تا کنون که وزارت راه چیزی را منعکس نکرده است اما پیگیری می‌کنم که آیا مشکلی وجود دارد یا خیر.

 

نوبخت درباره انتقاد رئیس‌جمهور به برخی از مدیران و اینکه آیا این نقدها زمزمه تغییر برخی از مدیران است، گفت: برخی ممکن است نگران باشند که کاری انجام نشود و برخی به دلیل توانایی‌ها در مهار مشکلات ممکن است بگویند نگران نباشید ما با برنامه‌های خود می‌توانیم مشکلات را حل کنیم. ما در هیات دولت افرادی را داشتیم که می‌گفتند مشکلات را حل می‌کنند ولی شش ماه بعد مشاهده می‌کردیم که اتفاقی نیفتاده است.

 

وی افزود: آقای رئیس‌جمهور بسیار زیرک هستند و از مدیران خود شناخت دارند و اگر نیازی به تغییر و اصلاح باشد در هر شرایطی آن را انجام می‌دهد که این رفتار ناشی از تعهد اخلاقی رئیس‌جمهور است و باتوجه به پیمانی که سال گذشته با مردم بسته‌اند، پیگیر مطالب هستند.

 

نوبخت با بیان اینکه مشکلات زیاد است و باید برطرف شود، تاکید کرد: در حال حاضر هم اطلاعی ندارم که تغییراتی در کابینه در حال رخ دادن باشد.

 

سخنگوی دولت همچنین در واکنش به گفت‌وگوی حسن روحانی با رئیس‌جمهور فرانسه و بیان این که گفت‌وگو بین دو رئیس‌جمهور درباره برجام بوده است، اظهار کرد: قصد این تماس این بوده است که رئیس جمهور فرانسه می‌خواسته گزارش دیدار را با ترامپ بدهند و قصدش بیان نوع نگاه‌ها و متغیرها بود که چیز متفاوتی با گذشته نبود و پاسخ ایران هم مشخص است.

 

وی افزود: موضع ما در برجام مشخص است، برجام یک سند است و هیچ سند دیگری وجود ندارد. مسائل موشکی جزء مواضع نظامی ماست. ما با کشورهای منطقه بر سر تروریسم بحث می‌کنیم اما درباره مباحث دفاعی با کسی مذاکره نمی‌کنیم. ما یک کشور مستقل هستیم و یک آزمون ۴۰ ساله را پشت سر گذاشته‌ایم.

 

سخنگوی دولت با اشاره به اصلاحات مربوط به عوارض خروج از کشور، نیز گفت: اصلاحاتی در این امور انجام شده است و قصد دولت از مباحث عوارض شامل دانشجویان نمی‌شود تا دچار مشکل نشوند و در این زمینه کارگروهی هم وجود دارد که اوضاع را رصد می‌کند و بانک مرکزی نیز برای پرداخت‌ها برنامه مشخص دارد.

 

نوبخت همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا رییس جمهور موافق انتخاب یکی از وزیران به عنوان شهردار تهران است و آیا هر فردی برای شهرداری انتخاب شود در جلسات دولت حضور می یابد، اظهار کرد: ما به اعضای شورای شهر اعتماد داریم، آنان انسان‌های فهیم و صاحب تجربه‌ای هستند و هر کسی را انتخاب کنند دولت با شهردار منتخب همکاری می‌کند و انتخاب درست آنان را در آینده شاهد خواهیم بود.

 

وی افزود: محمود حجتی وزیری لایق، شایسته و صادق ویکی از افراد آینده نگر است که بخش کشاورزی را خوب تشخیص می دهد، پس طبیعی است که دولت راضی نباشد چنین فردی را از دست بدهد. همچنین افراد شریفی در لیست نامزدهای شورای شهر برای شهرداری تهران حضور دارند و باید توجه داشت که قوت بخشیدن به شهرداری باعث ضعف در قوه مجریه نشود.

 

نوبخت تاکید کرد: حضور شهردار در جلسات هیئت وزیران موید این موضوع است که علاقمند هستیم با منتخب شورا همکاری داشته باشیم اما این باعث نمی شود که چون شهردار حضور موثری در هیات وزیران دارد ما در حوزه اختیارات شورا دخالتی داشته باشیم.

 

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که برخی معتقدند فعالیت های اقتصادی کشور تحت تاثیر تایید مجدد برجام از سوی ترامپ بوده است، گفت: ممکن است در برخی تصمیم های خاص به عنوان متغیر برون زا عواملی اثرگذار باشد ولی در همه چیز اثر ندارد ولی ممکن است برخی از رفتارها عده ای را هم مرعوب کرده باشد اما به هرحال بحث اصلی این است که آیا این موضوع در شاخص های اصلی اقتصاد موثر بوده است یا خیر که خوشبختانه شاخص نرخ بیکاری تقلیل یا کاهش و شاخص نرخ اقتصادی بنا به گزارش صندوق بین المللی پول افزایش یافته است و اینکه چنین موضوعی بخواهد اقتصاد را تحت تاثیر قرار دهد، این طور نیست.

 

نوبخت در واکنش به طرح گلایه‌هایی از سوی برخی مسافران در مورد پرداخت نکردن ازر ۴۲۰۰ تومانی از سوی بانک‌ها به آنان اعلام کرد: حتما باید بانک این ارز را پرداخت کند و اگر غیر از این باشد، ما برخورد می‌کنیم. به هر حال ما در شرایط سختی قرار داریم و باید به صورت شفاف با مردم حرف بزنیم. ما در هواپیمایی نشسته‌ایم که دارد وارد ابر می‌شود و می‌گویند باید کمربندها را محکم ببندیم. بهرحال شرایط سخت شده است. 

 

وی همچنین درباره بازداشت مدیرمسئول روزنامه شرق اظهار کرد: ما حمایت از شفافیت و مسئولیت رسانه‌ای را از منظر حقوق شهروندی می‌دانیم، مطمئن باشید دولت از منظر حقوق شهروندی موظف به حمایت از رسانه‌ها است.

 

وی درخصوص مطالبات کارگران معدن یورت تاکید کرد: همان زمان برای کمک به حادثه‌ای که اتفاق افتاد، سازمان برنامه و بودجه پرداخت‌هایی انجام داد، وزیر کار هم پیگیر ماجرا بود و اعلام می‌کنم که اگر پرداخت دیگری هم مانده، آن را اعلام کنند چرا که دولت به قشری کارگران که مولد اقتصاد ما هستند، نگاه ویژه‌ای دارد.

 

نوبخت درباره آمار دقیق زندانیان ایرانی خارج از کشور نیز اظهار کرد: وزارت امور خارجه دقیقا می‌داند در هر کشوری چند ایرانی زندانی هستند و به چه جرمی دستگیر شده‌اند. هفته‌های گذشته هم آقای رئیس‌جمهور به ترکمنستان سفری داشتند که طی آن، آزادی تعدادی از شهروندان ایرانی صورت گرفت. 

 

وی درباره آمدن نخبگان ایرانی به کشور و مشکلاتی که برای آنان پیش می‌آید، تصریح کرد: یکی از موارد همکاری قوا همین است. چون وقتی در دو مورد چینین اتفاقی رخ دهد، دیگر کسی رغبت نمی‌کند به کشور خودش کمک کند اما اخباری که آقای ستاری دادند نشان می‌دهد تعدادی از این افراد به داخل آمده‌اند و کار می‌کنند.

 

نوبخت در پایان با ارائه گزارشی از وضعیت زلزله کرمانشاه گفت: بهترین اقدام این است که تعدادی از اصحاب رسانه به این استان سفر کنند و از خدماتی که دولت برای جبران خسارت و نوسازی انجام داده، مطلع شوند. با این سفر مشخص می‌شود مردم در چه وضعیتی هستند. البته قطعا آنها مشکلاتی دارند و در رفاه نیستند، لذا باید تلاش کنیم بازسازی‌ها به صورت کامل انجام شود. پایان کار زمانی است که بازسازی‌ها کامل شود و امیدواریم این کار به زودی صورت بگیرد. ما همه توان اجرایی و مهندسی کشور را به این منظور به کار می‌گیریم. البته سازمان برنامه و بودجه تاکنون اعتبارات قابل توجهی تخصیص داده است.

 


اگر از این مطلب خوشتون اومده باشه میتونید برای بهتر شدن مطالب و همچنین پیشرفت و پایداری این مجله در آن سهیم باشید
شما فقط با پرداخت 2000 تومن میتونید در هزینه های این مجله شریک شوید


نویسنده :
تعداد بازديد : 25

ارسال نظر براي اين مطلب

نظرات شما باعث دلگرمی ما و بهتر شدن مطالب سایت می شود
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

تبلیغات

جهت سفارش کلیک کنید

به گروه تلگرام سایت ما بپیوندید به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید