ایمن الظواهری کشته شد | واکنش بایدن و طالبان به مرگ رهبر القاعده

آخرین مطالب

تبلیغات

وبمستران هوشمند

ایمن الظواهری کشته شد | واکنش بایدن و طالبان به مرگ رهبر القاعده

ایمن
حمله، توسط پهپاد صورت گرفته و در زمان عملیات، الظواهری در خانه ای متعلق به دستیار وزیر کشور طالبان حضور داشت / جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گفت: ما رهبر سازمان تروریستی القاعده را در عملیاتی پهپادی در کابل کشتیم. او عمیقاً در برنامه‌ریزی حمله ۱۱ سپتامبر شرکت داشت و برای چندین دهه مغز متفکر حملات به آمریکایی‌ها بود. الظواهری ردپایی از قتل و خشونت علیه شهروندان آمریکایی پشت سرش داشت. 

 به گزارش عصرایران، او که پس از کشته شدن اسامه بن لادن، رهبری گروه القاعده را بر عهده داشت، در حمله ارتش آمریکا به قتل رسید.

 

حمله، توسط پهپاد صورت گرفته و در زمان عملیات، الظواهری در خانه ای در کابل پایتخت افغانستان بود.

 

روزنامه «نیویورک تایمز» هم نوشت: منزلی که ایمن الظواهری، رهبر القاعده در آن حضور داشت در منطقه دیپلمات‌نشین «شیرپور» در کابل و متعلق به دستیار سراج‌الدین حقانی، وزیر کشور طالبان است.

 

عکس - حمله روز یکشنبه امریکا به کابل برای کشتن رهبر القاعده ایمن الظواهری - این عکس در شبکه های اجتماعی منتشر و توسط بی بی سی بازنشر شده است.

ایمن الظواهری ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

العربیه هم گزارش داد که در این حمله، دو تن از دستیاران حقانی و چند "پیکارجوی" عرب نیز کشته شده اند.

 

طالبان ، این حمله را نقض مقررات بین المللی دانسته و محکوم کرده است.

 

در مقابل، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گفت: ما رهبر سازمان تروریستی القاعده را در عملیاتی پهپادی در کابل کشتیم. او عمیقاً در برنامه‌ریزی حمله ۱۱ سپتامبر شرکت داشت و برای چندین دهه مغز متفکر حملات به آمریکایی‌ها بود. الظواهری ردپایی از قتل و خشونت علیه شهروندان آمریکایی پشت سرش داشت.

 

 وی افزود: اکنون عدالت برقرار شده و این سرکرده تروریست‌ها دیگر وجود ندارد. مهم نیست کجا پنهان می‌شوید؛ اگر تهدیدی برای مردم ما باشید، ایالات متحده شما را پیدا کرده و ازبین خواهد برد.

 

جزئیات

مقام‌های امریکا گفتند که الظواهری روی بالکن محل اختفای خود در کابل بود که پهپاد آمریکایی دو موشک به طرف او شلیک کرد.

 

به نوشته بی بی سی، آنها گفتند که سایر اعضای خانواده هم حضور داشتند اما آنها آسیبی ندیدند و فقط ظواهری کشته شد.

 

 بایدن گفت که دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا پیشتر در سال جاری محل اختفای ایمن الظواهری را کشف کردند: «او به مرکز کابل نقل مکان کرده بود تا در کنار اعضای خانواده خود باشد. من بعد از بررسی دقیق شواهد قانع کننده درباره موقعیت او، دستور شلیک دقیق برای حذف او از میدان نبرد را صادر کردم.»

 

الظواهری بعد از مرگ اسامه بن لادن در سال ۲۰۱۱ هدایت القاعده را به دست گرفت. او و بن لادن طراح حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به آمریکا بودند و نام او در آمریکا در فهرست «بزرگترین تروریست های فراری» قرار داشت.


الظواهری که جراح چشم بود به تشکیل گروه جهاد اسلامی مصر کمک کرد و بعد از کشته شدن بن لادن در حمله آمریکا رهبر القاعده شد.

 

او تا پیش از آن عمدتا به عنوان «دست راست» بن لادن و نظریه پرداز القاعده شناخته می شد.

 

به عقیده برخی از کارشناسان او "مغز عملیاتی» حملات ۱۱ سپتامبر در آمریکا بود.

 

ساعتی پیشتر طالبان تایید کرد که حمله روز یکشنبه در کابل توسط هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی انجام شده و آن را محکوم کرد.

 

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در بیانیه‌ای نوشت که حمله روز ۳۱ ژوئیه علیه یک "خانه مسکونی در ناحیه شیرپور کابل انجام شد.»

 

او گفت: «ماهیت این حادثه در ابتدا روشن نبود. سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی امارت اسلامی درباره حادثه تحقیق کردند و دریافتند که حمله توسط هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی انجام شده است.»

 

 مجاهد گفت که طالبان این حمله را «به هر دلیلی که انجام شده باشد» محکوم می‌کند و آن را «نقض آشکار اصول بین‌المللی و موافقتنامه دوحه» توصیف کرد.

 

او نوشت: «این اقدامات تکرار تجارب ناکام ۲۰ سال گذشته و برخلاف منافع ایالات متحده آمریکا، افغانستان و منطقه است. تکرار چنین اقداماتی به فرصت‌های موجود لطمه خواهد زد.»

 

به گزارش شبکه طلوع یک سخنگوی وزارت کشور طالبان روز یکشنبه گفته بود که یک راکت حوالی ساعت شش صبح به خانه ای خالی در ناحیه شیرپور کابل برخورد کرده است اما جراحات یا تلفاتی نداشته است.

 

رحمت الله نبیل، سرپرست سابق مدیریت امنیت ملی افغانستان، هم روز یکشنبه در توییتی نوشته بود که در این حمله «به احتمال زیاد» یک محل اختفای اعضای داعش (دولت اسلامی) هدف گرفته شد.

 

ساکنان کابل به شبکه طلوع نیوز گفتند که صدای دو انفجار پیاپی را در شهر شنیده‌اند.

 

هرچند آمریکا نیروهای نظامی‌اش را مطابق توافقی با طالبان از افغانستان خارج کرده، هنوز این گروه و دولت موقت اعلامی آن را به عنوان حکومت قانونی افغانستان به رسمیت نشناخته است. 

 


پیامک تبلیغاتی

تبلیغات متنی


تعداد بازديد : 82
اطلاعات بیشتر

مطالب مرتبط

بخش نظرات این مطلب

کد امنیتی رفرش